Kapalı

Uzun Vadeli Kredi Veren Bankalar

bankatik.net

Bankalar tüketici talep ve ihtiyaçlarına göre çeşitli kredi kampanyaları düzenler ve bunu gerek görsel, gerekse diğer kanallar ile tüketicilere tüketicilere duyurur. Kredi Türleri olarak bir çok alanda konut, bireysel ihtiyaç ve araç finansmanları ayrı ayrı olarak değerlendirilir ve her biri kendine özel vade ve faiz oranlarına sahiptir.

Kredi vadelerinde kredi türüne göre değişken olmakla birlikte, uygun faiz oranı ile birlikte alında kredi vadeleri kredi başvurusu yapan tüketicinin ek çok dikkat ettiği  hususların başında gelir kredi vadesi ne kadar uzun olursa kullanılan kredi tutarı da o kadar artar dolayısıyla tüketici en uzun vadeli kredi veren banka arayışına girer.

Kredi Vadelerini aslında belirleyen yani  üst limit anlamında bankalar değildir, BDDK tarafından belirlenir ve bankalar yasal olarak buna uymak zorundadır. 2013 yılı ortalarına kadar bankalardan Tüketici kredilerinde 60 hatta 72, Konut Kredilerinde 120-240 ay ve taşıt kredilerinde de yine 60-84 at gibi bir vadeli ile kredi almak mümkündü.

Bankacılıkta yapılan düzenleme ile Kredi vadelerinde kısıtlamaya gidilmiştir, Bireysel İhtiyaç kredisi 36 ay, Taşıt Kredilerinde ise 48 vade ile sınırlanmıştır. Bankaların bunun üstünde kredi vermesi mümkün değildir. Hiç Kimse veya Banka bu vadelerin üzerinde kredi veremez. Ancak özel izinler ve destekleme Amaçlı Bireysel kredi vadeleri farklılık gösterebilir. Örnek olarak Ziraat Bankası Engelli Kredisi 60 ay vadeli olarak alınabilir, bu krediyi sadece engelli bireyler alabilir ve bizzat bankaya gitmesi gerekir.

Konut kredisinde ise herhangi bir değişiklik olmamakla birlikte tüketiciler uzun vadeli kredi veren bankalar konusunda elleri boş dönecektir. yukarıda da izah edildiği üzere Bireysel Tüketici kredisi bazında 36 ay dan fazla vadeli kredi bulmak mümkün değildir. Sanal alemde 60 ay 48 ay gibi kredi çıkar diyenler en azından mevcut kanunlar göre yanlış bilgi vermektedirler.

Ne Zaman Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) açıklama yapar vadeleri uzatır o zaman bankalar uzun vadeli krediyi verirler ama şimdilik taşıt 48, bireysel ihtiyaç kredisi ise 36 ay ile sınırlıdır. 2015 Yılı sonlarında vadelerin uzatılacağına ilişkin haberler çoğalmış ancak somut bir adım halen atılmamıştır.

Kredi Vadeleri ne zaman uzar gibi bir soruya ise şimdilik soğumuş durumda ve gündemden düşmüştür, ancak 2016 yaz aylarında gündeme geleceğini düşünüyoruz. Zaten vadeler uzar ise Bankalar gece gündüz reklam yapmak suretiyle sizi haberdar ederler.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top