Kapalı

Ülkemizin En Büyük Bankaları Hangileridir?

Türkiyenin en büyük bankaları hangileridir?

[toc]

Ülkemizde yaşanan 2001 krizinin ardından tüm sektörlerde olduğu gibi bankacılık sektörü de büyük bir değişim göstermiştir. Bu kriz ardından Türkiyenin en büyük özel bankası hangisi ve bu krizden ne kadar etkilendi soruları da sorulmaya başlanmıştı.

Fakat daha sonradan bankalar hakkında düzenleyici ve denetleyici kurumların işlevsel bir şekilde çalışmasıyla da sağlıklı ve karlı bir hale getirilmesi için girişimlerde bulunulmuştur. Dünya’ya bakıldığında Körfez ülkeleri ilk başta olmak suretiyle, Çin, Rusya, Japonya ve Hollanda’da dâhil olmak üzere çeşitli ülkelerin, Türkiye’de bankacılık yatırımının olması önemli bir detaydır.

Türkiye’de Kaç Tane Banka Var?

Ülkemizde bankacılık sürekli gelişmekte ve mevcut banka sayısında da artış olmaktadır. Ülkemiz göz önünde bulundurulduğunda 1 Ocak 2017’den itibaren Türkiye’deki banka sayısının 47 olduğu görülmektedir. Banka şubesi sayısı açısından bakıldığında ise Türkiye’deki banka şube sayısının ise on binin üzerinde olduğu tespit edilmektedir.

Birçok banka şubesi arasında karşılaştırma yapıldığında büyüklüklerinin farklı olduğu tespit edilmektedir. Bankanın büyüklüğü konusunda en belirgin ve önemli husus aktif büyüklükleri olmalıdır. Bankanın kurumsal aktif büyüklüğü, bankanın sahip olduğu varlıkların oranı ile eşdeğer olarak değerlendirilmelidir. Ülkemizdeki bankaların büyüklüğünü; aktiflik durumu, şube ve çalışan sayılarına bakarak üç temel grupta sınıflayarak, Türkiyenin en büyük özel bankası hangisi sorusunun cevabını bulmak mümkündür.

Bankalar üç gruba ayrılmaktadır; büyük ölçekli bankalar, orta ölçekli bankalar ve küçük ölçekli bankalar gruplara ayrılan bankalar grubuna giren banka sayıları önemlidir. Ülkemizdeki büyük bankalar grubunda Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Halkbank ve Vakıfbank adlı bankalar bulunmaktadır.

Ülkemiz bünyesindeki orta ölçekli bankalar grubunda ise Finansbank, Denizbank, TEB ve ING Bank vardır. Bu bankaların yanı sıra HSBC, OdeaBank ve Şekerbank adlı bankaları da orta ölçekli bankalar grubuna dahil etmek mümkündür. Ülkemizin en küçük ölçekli bankaları ise;  Alternatifbank, Anadolubank, Fibabanka, Burgan Bank ve ICBC adlı bankalar olarak görülmektedir.

Türkiye’nin En büyük Bankaları

Ülkemizin en büyük bankası olarak Ziraat Bankası ilk sırada yer almaktadır. Ziraat Bankası bir devlet bankasıdır. Türkiye’nin en köklü bankası olarak bilinen Ziraat Bankası, aktif büyüklüğü göz önüne alındığında ülkemizin en büyük bankası olarak ilk sırayı almaktadır. Ziraat Bankası 330 milyar TL dolaylarında bir rakam elde etmiştir.

Bunun yanı sıra çalışan sayısı ve şube sayısı olarak da Ziraat Bankası en büyük banka sıralamasında ilk sırayı almaktadır. Türkiyenin en büyük özel bankası hangisi sorusunun cevabı ise İş Bankası’dır. Cumhuriyetin kurulunun ardından kurulan bu banka ülkemizin ikinci büyük bankası olsa da özel bankalar arasında ilk sırayı almaktadır.

Özel sektörün gelişmesine doğrudan büyük bir katkı sağlayan İş Bankası’nın aktif büyüklüğü 293 milyar TL olarak bilinmektedir. Şube sayısı 1375 olan bankanın çalışan sayısı ise 24. 851 olarak belirtilmektedir.

 

 

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top