Ana sayfa Ekonomi Ülkemizin Ekonomik Durumu

Ülkemizin Ekonomik Durumu

0
Ülkemizin Ekonomik Durumu

Ülkemiz uzun yıllar kronik enflasyon belası ile uğraştıktan sonra tek başına bir partinin iktidara gelmesi ile beraber bu enflasyon olayından kurtulmuştur. Bir zamanlar yüzde 100 enflasyonlardan bahsederken şimdilerde enflasyon yüzde 10 lara yaklaştığında dahi artık enflasyonumuz çok yüksek demekteyiz. Yani artık daha önceki yüksek enflasyon durumuna göre düşük enflasyona alışmış vaziyetteyiz. Ülkemizin başına şu an da en çok bela olan şey ise cari açıktır. Cari açık ne demek diye pek çok kişinin sorduğunu tahmin etmekteyiz.

Cari açık ihracatın ithalata karşılama oranıdır. Yani ithalatınız (yurt dışından memlekete getirilen her şey) ihracatınızdan (yani yurt dışına satılan her şey) daha fazla ise memleketiniz cari açık veriyor demektir. Yok, eğer ihracatınız fazla ise o zaman cari fazlanız var demektir. İşte Türkiye cari açık veren bir ülkedir ve bunu ancak borçla kapatabilmektedir. Her ne kadar Gayri safi milli hasılamız her yıl artıyorsa da cari açığımız olduğu sürece borçlu bir ülke olarak kalmaya devam ediyoruz.

Türkiye nin büyümesi her yıl ortalama aşağı yukarı yüzde 4-5 civarındadır. Hep duyarsınız büyüme de büyüme iyi de bu büyümü nedir. Büyüme de yurt içinde toplana tüm gelirin önce yıla göre artış oranıdır. Yani bu yıl bütün memleket 100 tl para kazandı ise seneye 105 tl kazanırsa yüzde 5 büyümüş olur. Türkiye özellikle tek parti iktidarında büyümesiyle özelleştirmeleriyle dünya gündemine oturmuştur.

Dünyada en büyük ilk 20 ekonomi arasına girmiştir. İhracatı 150 milyar dolarlara çıkmıştır. Türk lirası daha stabil bir para olmuştur. Bu ne demek diyecek olursanız diğer paralara karşı artık eskisi gibi çok oynak değildir. Böyle olunca da herkes önünü daha net görmeye başlamış yapacağı yatırımları ona göre düzenlemiştir. Unutmayalım bir ülkenin kuru ne kadar az oynak olursa o memlekette yatırım yapmak o kadar daha kolay olur. Yani sözün özü Türkiye ekonomisi doğru yolda ilerlemektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin