Kapalı

Ücretsiz EFT Hizmeti Veren Bankalar

EFT, bir bankadan başka bir bankanın hesap numarasına para gönderme olarak bilinir. Ancak bankalar, kendilerince para kaynakları yaratmaya başlamış ve yapılan EFT işlemlerinden, EFT’nin limitine göre EFT gönderim ücreti almaya başlamışlardı. Bu uygulama halen bankaların şubelerinde, ATM noktalarında geçerlidir.

EFT gönderim ücretleri olarak bankalar 25 TL ile 45 TL arasında değişen EFT ücretleri talep etmektedir. Bu uygulama bazı bankaların internet ve mobil bankacılığı sistemlerinde de uygulanmak olup 1 TL ile 3 TL arasında EFT ücretleri talep etmektedir. Bu yazımızda EFT işlemlerinden ücret almayan bankacılık sistemlerinden bahsedeceğiz.

Ülkemizde EFT işlemlerinde ücret alamaya başlayan ve bu hizmeti sayesinde müşteri sayısı çığ gibi artan bankacılığı hizmeti En Para’dır. Finansbank’ın bir hizmet ürünü olan En Para, müşterileriyle yaptıkları sözleşmede de EFT ücreti alınmayacağına dair taahhüdü bulunmaktadır. Ancak şunu belirtelim ki bu uygulama yurt için EFT işlemlerinde ve TL cinsi EFT’ler için geçerlidir.

Yurt dışı EFT ve döviz EFT’leri için ücret talep ettiğini bilmenizi isteriz. Finansbank’ın hamlesi sonrası diğer bankalarda harekete geçti ve EFT işlemlerinde ücret almamaya başladı. Bu hizmetlerden biri de Garanti Bankası’nın akıllı cep telefonlarına indirilen mobil bankacılığı uygulaması olan İGaranti hizmetidir. İGaranti hizmeti sayesinde yurt içi EFT işlemlerinden ve TL cinsi EFT işlemlerinden 1 Temmuz 2016 tarihine ücret alınmamaktadır. Yine İGaranti kart ile istediğiniz bankanın ATM noktalarından çekilecek paralar içinde ücret alınmamaktadır.

Bir Hollanda bankası olan ING Bank’ta ING Günlük Paket hizmeti kullanan müşterilerinden EFT işlem ücreti almamaktadır. Finansbank’ın açtığı ücretsiz EFT işlemleri sayesinde müşteri potansiyelini artırması sonrası rakip bankaların karşı atağa geçmesini sağladı. İşte Enpara hizmetinden hemen sonra devreye giren Yapı Kredi Bankası’nın Nuvo hizmeti ile müşterilerinden EFT işlem ücreti almamaktadır.

Ancak Nuvo, ücretsiz EFT işlemleri için müşterilerinden en az 1 tane faturası olmak üzere 3 tane otomatik ödeme talimatı yapılmasını şart koşmaktadır. Kuveyt Türk’ün Senin Bankan uygulamasıyla müşterilerinden EFT işlem ücreti almaktadır. Son olarak şunu belirtelim ki En Para dışında ki uygulamalarda ücretsiz EFT işlemleri ya şartlı ( fatura, otomatik ödeme talimatı ) ya da son süreli ( belirli bir tarihe kadar ) olarak işlem yaptıklarını hatırlatalım.

En Para Bankacılığı sözleşmesinin 7.maddesinde ” Finansbank Enpara.com şube dışı bankacılığı kanallarından açılacak hesaplardan hesap işletim ücreti, bu hesaplar üzerinden Türk Lirası cinsinden yapılacak para transferleri için işlem ücreti ve Encard için kart ücreti tahsil edilmeyecektir” ibaresi açıkça belirtilmiş ve süre sınırlaması konulmamıştır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top