Ana sayfa Kredi Notu Ücretsiz Anında Kredi Notu Öğrenme

Ücretsiz Anında Kredi Notu Öğrenme

0
Ücretsiz Anında Kredi Notu Öğrenme

Kişilerin bankalarla olan tüm bankacılık işlemleri periyodik olarak raporlanır ve tüm bankalar tarafından Kredi Kayıt Bürosuna gönderilir. Kredi Kayıt Bürosu, bu verilerden yola çıkarak kişilerin bankalarla olan ödeme alışkanlıklarının olumlu ve olumsuz oluşuna göre bir not oluşturur. Bu nota Kredi Notu adı verilir.

Bu kredi notları bankaların kredi kullandırmadan önce referans aldığı bir nevi pusulasıdır. Bu notun durumuna göre bankalar kredi taleplerine göre cevap verirler. Her kişinin istese de istemese de bir kredi notu bulunmaktadır. Peki, bu kredi notlarını anında ve ücretsiz öğrenebilir miyiz?

Kredi notlarının anında öğrenebiliriz ancak ücretsiz öğrenememekteyiz. Kredi notu öğrenme hizmeti veren tüm kurumlar bu hizmet karşılığında ücret talep etmektedir. Kredi notunun en kısa yoldan ve anında öğrenilecek yollardan biri Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan Findeks’tir. Öncelikle Findeks.com adresine ücretsiz üye olunmak zorundadır.

Üye işlemi sonrası kredi notu öğrenme bölümünden T.C kimlik numarası ve cep telefonunuzu girmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 1 dakika içersinde kredi notunuz size bildirilecektir. Findeks, bu hizmet karşılığı 5.31 TL talep etmektedir. Kredi notunuzu öğrenilecek diğer bir adres ise banka şubeleridir. Bunun için de banka şubesine dilekçe yazılmak zorundadır. Bankalardan bu hizmetten dolayı 8 ila 15 TL arası ücret talep etmektedir.

Yine bankaların internet ve mobil bankacılık uygulamalarında kullanarak kredi notu öğrenilebilmektedir. Kredi notunu öğrenmenin diğer bir yolu ise cep telefon operatörleridir.3 büyük operatörde kredi notu öğrenme hizmeti SMS yoluyla müşterilerine bildirmektedir.  Cep telefon operatörleri bu hizmet karşılığında 9 TL ücret talep etmektedir.

Saymış olduğumuz yöntemler dışında kredi notunu öğrenme imkânınız yoktur. Hiç mi ücretsiz kredi notunu öğrenemeyiz mi diye sorarsanız bir yöntem var aslında. Bir banka çalışanı ile aranız iyi ise kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak bankaların kuralları gereği personelin böyle bir yardımda bulunması yasaktır.

Çalışan banka personeli riske girmek istemeyebilir. Son olarak her birey mutlaka bir kez de olsa kredi notunu bilmesi gerekir. Öğrenilen kredi notuna istinaden kredi notu ile ilgili önlemleri almak sağlıklı bir davranış şekli olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin