Ana sayfa Banka Haber Türkiye’nin Ödeme Yöntemi ‘’TROY’’

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi ‘’TROY’’

0
Türkiye’nin Ödeme Yöntemi ‘’TROY’’

Bankalararası Kart Merkezi tarafından Türkiye’ye özel bir ödeme sistemi geliştirildi. TROY ismi ve logosuyla kartların sağ alt köşelerinde yerini alan bu ödeme sistemi dünyada her ülkenin kendi ödeme sistemini kullanması örnek alınarak geliştirildi.

TROY Nedir?

Adını Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’nin baş harflerinden alan bu sistem tüm dünyada kullanılan VISA ve MasterCard gibi bir ödeme şeklidir. %100 yerli olan bu ödeme sistemi ülkemizdeki bankacılık sistemini kökten etkiliyor.

TROY Ne İşe Yarar?

Tanımında da belirttiğimiz gibi bir ödeme sistemi olan TROY ile şunları yapabilirsiniz;

  • Kredi Kartı yada banka kartı alabilir,
  • Aldığınız kart ile harcama yapabilir.
  • Kartlara para yatırabilir ve alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.
  • Kısacası tüm bankacılık hizmetlerini yapabiliyorsunuz.

Bankacılık hizmetlerinde yaratacağı farklılıklar daha ucuz olması ve yeni teknolojilere daha hızlı adapte olmasıdır.

TROY Sistemi Ülkemize Ne Katacak?

Bu ödeme yöntemi ile tamamen yerli ödeme şeklini kullanmaktan dolayı ekonomiye katkı sağlanıyor. Bankalara ve işletmelere daha az maliyet sağladığı için işletmelerin kar oranı atıyor ve müşterilere sunduğu indirimler de artış gösteriyor. MasterCard ve VISA ile yapılan ödemeler için yurtdışına komisyon ödeniyor ancak bu ödeme şekli ile yurtdışına giden komisyonlar ülke içerisinde kalacak ve ekonominin canlanmasını sağlayacak.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü’nün yaptığı açıklamaya göre bu ödeme sisteminin amacı ülkemizi 2023 yılında nakit ödeme kullanmayan ilk 100 ülke arasına sokmak.

Küçük miktarlarda yapılan alışverişler için işletmeler zarar gözüyle bakıyor çünkü verilen komisyon ile yapılan alışverişten elde edilen kar oranı büyük bir uyumsuzluk içinde oluyor. TROY ile bu sorun maliyet ve komisyon oranı düşerek ortadan kalkıyor.

Nakit Ödeme Neden Zararlı?

Ülkemizde yapılan ödemelerin %60’ı nakit olarak yapılıyor. Bundan dolayı kayıt dışı ödemeler ve vergi kaçırmalar ile karşılaşıyoruz. Ülke ekonomisine en büyük zararı veren vergi kaçakçılığı bu ödeme yöntemi ile önce en aza daha sonra ise sıfıra inecek. Özellikle daha önce hiç kart kullanmamış kişilere getirdiği avantajlar ile kart kullanımın artması sağlanarak %40’lık kart ödeme oranını yükseltilmeyi hedefleniyor.

Nasıl TROY Kart Sahibi Olunur?

2017 yılı itibari ile ülke içerisindeki tam 30 banka bu ödeme sistemine geçerek müşterilerine TROY sistemine sahip kartları vermeye başladı. Aklınıza gelebilecek tüm büyük bankalar bu sisteme geçtiği için bankanız ile görüşmeniz halinde TROY logolu kredi kartı yada banka kartınızı alabilirsiniz.

TROY Kart Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Öncelikle bu ödeme sistemine sahip olan kartların sağ alt köşesinde TROY yazılı logoyu görmeniz gerekiyor. Daha sonra bu kart ile yapılacak alışverişlerde bankanızın POS cihazına sahip yerleri seçmenizi tavsiye edebiliriz. Çünkü bu ödeme sistemine sahip olmayan bankaların POS cihazlarını kullanan işletmeler kartınız üzerinden bir ödeme yapamazlar.

30 banka ATM’si bu sistemi kullanan kartlar için hazır durumda. Bankalar bu kartların verilmesi için başvuru sonrasında 15 gün süre veriyor.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin