Ana sayfa Banka Haber Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileri?

Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileri?

0
Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileri?
devlet bankaları

Devlete ait bankalar konusunda aşağıdaki bankaların listelendiğini görerek, artık hangi bankaların devlet bankaları olduğunu öğrenmiş olacaksınız. Türkiye’deki devlet bankaları, diğer bankalara oranla hem faiz oranları hem de güven konusunda daha da başarılıdır diyebiliriz.

Devlete Ait Bankalar

Çok değil bundan 10 yıl öncesine kadar bankaların battığını veya hortumlandığını gördük. Bu yüzden bireyler, özel bankalar yerine devlet bankalarını tercih ediyorlardı. Ancak bazı bankalar milleti ekonomik açıdan hortumlaması sonrasında devlet bankalarına yoğun ilgi oldu. Devletin güvencesi altında kalan müşteriler, bu sayede özel bankalar yerine devletin resmi bankalarına yatırım yapmanın daha avantajlı ve güvenli olduğuna karar verdi. Ancak günümüzde artık rekabet ortamı olması ve tüm bankalara güven olması açısından özel bankalara da yoğun ilgi olmakta. Üstelik faiz oranları, devlet bankalarına göre daha da az olduğunu belirtelim.

Devlete ait bankalar aynı zamanda kamuya ait olduğunu belirtelim. Bu nedenle kamu bankaları hangileri sorusuna yanıt arayabilirsiniz. Bankacılık hizmetleri alanında hemen her türlü hizmeti kamu bankaları da sunuyor. Özel sermayeli bankalar olduğu kadar yabancı sermaye ile kurulan bankalarda 2018 yılında sayılarını giderek artmaktadır. Bunlara ek olarak kamu sermayeli bankalar ve faizsiz katılım bankaları da yer almaktadır. Şimdi bu bankaların hangileri olduğuna bakarak öğreneceğiz.

Kamu Bankaları Hangileri?

Başta ziraat bankası olmakla beraber, vakıfbank ve halk bankası gelmektedir. Geçmişten günümüzde kadar gelen bu 3 bankanın dışında devlet bankaları nezdinde olmayıp yine müşterilerine hizmet veren bir çok banka bulunuyor. QNB Finansbank, Kuveyt türk, gibi bankalarda yabancı sermaye ile kurulmuştur. Genelde bu bankalar faiz oranı yüksek mevduat hesapları vererek müşteri çekebiliyorlar. Ayrıca kredi faiz oranları diğer bankalara oranla daha düşüktür.

Bunlara ek olarak Kamusal Sermayeli Kalınma ve Yatırım Bankaları da bulunuyor. Bunlar ise İller bankası, Türk Eximbank, Türkiye kalkınma bankası, Ziraat katılım bankası gibi bankalar olmaktadır. Hemen herkes bu yüzden çevresine devlet bankaları hangileridir, sorusunu yöneltmektedir. Kısa ve öz olarak bakıldığında 3 adet devlet bankası bulunuyor 2017 yıl sonuna kadar. Eğer ki, devlet bu bankaları ilerleyen yıllarda özelleştirirse bu sayının azalacağını söyleyebiliriz. Özelleştirme devletin cebine kısa sürede paranın bırakılmasıdır ancak devlet burada 1 alırken, banka sahibi olan yeni devlet artık kim ise ona 3 kalacaktır. Bu nedenle kısa vadede kar elde ederek, devletin parasını başkalarını satmak mantıksız ve ilerisi için endişe vericidir. Özelleştirme şartlarının iyi yapılması dileği ile.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin