Ana sayfa Ekonomi Türkiye ve Ekonomisi

Türkiye ve Ekonomisi

2
Türkiye ve Ekonomisi

Dünya üzerinde elbette ülkelerin en fazla yarıştığı ve büyümeye çalıştığı alan ‘’Ekonomi’’ olmuştur. Ülkemiz de son yıllarda bu alanda atağa kalkmak ile birlikte oluşturduğu istikrar ile ciddi anlamda güç kazanmış bulunmaktadır. Gerek coğrafi konumu gerekse pozitif kaynakları sebebi ile bu kaynakları doğru kullanarak ekonomik alanda her geçen yıl büyümeye devam etmekte ve dünya liderlerini alt sıralardan takip etmektedir. Büyümekte olan ve sanayileşmekte olan bir ülke olarak lanse edilen Türkiye, diğer ülkeler tarafından da yakın takip altında bulunmaktadır. Elbette doğal olarak bir ülkenin gelişim kaydetmesi diğer ülkeler tarafından da ilgi çekici bulunmakta ve bir süre sonra taklit edilmeye başlanmaktadır.

Öncelikle ülkemizin ekonomi alanındaki gelişiminin en önemli gücü kaynaklardır. Türkiye, gelişmiş bir iktisada sahip olmasından kaynaklı ekonomisini sağlama alma yeteneğine sahiptir. Tarım ürünlerinin yanı sıra, ulaşım ekipmanları, beyaz eşya, inşaat malzemeler, gibi sektörlerde de dünya üzerinde lider üreticilerin bulunduğu bir ülke olma özelliğine sahiptir. Ekonomi alanında sürekli yeni hedeflerin belirlenmesi ve bu hedefler üzerinde ilerleme sağlanması da yine ülkenin bu alandaki gücünün ortaya çıkmasında önemli bir unsurdur. 2014 yılı baz alındığında Türkiye şu an dünya üzerinde 20 büyük ekonomi arasında 16. Sırada yer almaktadır.

Bu, hedeflenen bir rakam olmak ile birlikte yeni hedef 10 yıl sonra Türkiye’nin, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alması üzerinedir. Aynı zamanda Avrupa ülkeleri içerisinde ekonomik büyüklük çerçevesinde Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’nın arkasından 6. Sırada yer almaktadır. Şu an ki görünümün pozitif olmasının yanı sıra gelecek vaat eden bir ülke olması da Türkiye’nin ayrı bir özelliğidir. Nüfus özellikleri bakımından Avrupa’nın dörtte bir nüfusu yaşlı olarak kabul edilirken Türkiye’de bu oran sadece %10’dur. Aynı zamanda %25 civarında bir genç nüfusa sahip olması da yine Türkiye’nin geleceğini oldukça parlak gösteren bir durumdur.

Türkiye’de refah durumu da oldukça parlak olmakla beraber kişi başına düşen gayri safi milli hasıla 10 bin 818 dolar ile dünya üzerinde 66. Sırada bulunmaktadır.

2 Yorum

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin