Ana sayfa Ekonomi Türkiye Ekonomisinin Yol Haritası

Türkiye Ekonomisinin Yol Haritası

0
Türkiye Ekonomisinin Yol Haritası

Başbakan yardımcısı Ali babacan, yeni başbakanlık binasında yaptığı açıklama ile Türk ekonomisi hakkında açıklamalar yapı. Türk ekonomisinin hedeflerini ve şuan ki durumunu açıklayan babacan ekonominin büyümeye devam ettiğini ve her geçen gün geliştiğini bildirdi.

2014 yılı sonuna kadar büyüme oranının %3,3 olarak açıklarken, Orta vadeli planları hakkında bilgi verdi. 2015 yılı için %4’lük büyüme hedeflenirken, 2016 ve 2017 yıllarında ise bu rakam %5 olarak açıklandı.

Bu yıl ki cari açık oranının %5,7 olması beklenirken orta vadeli hedeflerinde ön görülen rakam ise %5,2 olarak belirtildi. 2017 yılını ekonomik düzelme ve büyüme yılı olarak hedefleyen babacan uzun vadeli planlarında cari açığı minimum seviyelere indirmek olacağını söyledi.

Enflasyon rakamlarında ise bu yıl oldukça yüksek olan %9,4’lük oranı önümüzde ki yıllarda kademeli olarak düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. Babacan’ın 2015 enflasyon hedeflerinde ise %6,3’e düşürülmesi hedefleniyor. Orta vadeli enflasyon planlarında ise 2016 ve 2017 yılında %5lik enflasyon hedeflendiğini açıkladı.

Kişi başı düşen milli gelirin yıl sonuna kadar 10.537 dolar olması hedeflenirken 2017 yılı sonuna kadar ise 12.229 dolar olması öngörüldü.

2009 global ekonomik krizinde uygulanan politikaların henüz sonuç vermediğini ve küresel büyüme oranında bir değişiklik olmadığını belirten Babacan, Global ekonomide dengeli büyüme hedefine halen ulaşılamadığını ancak önümüzde ki günlerde konu ile ilgili yeni politikalar izleneceğini duyurdu.

Global seviyede büyümenin 2009 krizinden önceki seviyelerin altında seyrettiğini belirten Babacan, G-20 dönem başkanı olarak önem vereceği konular arasında olduğunu belirtti. Babacan, dünya genelinde yaşanan ekonomik krizden sonra gelişmekte olan ekonomilerde büyüme oranının azaldığını ve kriz sonrasında toparlanmanın daha yavaş süreceğini belirtti.

Babacan gelişmekte olan ülke ekonomilerinin, büyüme hızlarında görülen düşüşlerin orta vadeli planlar içinde artmayacağını ve önümüzde 10 yıl boyunca geçmişte ki büyüme oranlarına göre daha düşük olacağını söyledi. Dünya ticaret hacminin 2009 yılı öncesine oran ile daha düşük seviyelerde olduğunu, Düzelmelerin olmasına rağmen 2009 yılı öncesinde ki ticaret hacmine ulaşılamadığını belirten Babacan;

uluslararası para fonunun açıklamış olduğu global para görünümü raporlarına bakıldığında dünya ticaret hacminin 2014 yılında %3,8 oranında büyümesi bekleniyor, Bu oran 2013 yılında %5,0 olmuştu. 2013 yılında öngörülen dünya ticaret hacmi ise %4,9 oranındaydı, 2015 yılında ise bu oran %5,4 olarak açıklanmıştı ancak bu oranlar kriz dönemi sayesinde revize edilerek öngörülen rakamlar düşürüldüğünü belirtti.

Mutlu ve refah dolu günler dileğiyle.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin