Ana sayfa Ekonomi Türk Ekonomisinin İzleyeceği Politika

Türk Ekonomisinin İzleyeceği Politika

0
Türk Ekonomisinin İzleyeceği Politika

Ali Babacan, Orta vadeli hedefleri ile ilgili yeni başbakanlık binasında düzenlediği basın toplantısı ile orta vadeli ekonomi hakkında bilgiler verdi.

2014 yılı sonuna kadar büyüme oranının %3,3 olması beklenmektedir. Büyüme oranında ki hedeflerinin 2015 yılında yüzde 4, 2016 yılı için yüzde 5, 2017 yılı için ise yüzde 5 olarak öngördüklerini söyledi.

2014 yılı cari açık oranı ise yüzde 5,7 olarak açıklayan Babacan, Cari açığı 2017 yılına kadar yüzde 5,2’ye düşürmeyi planladıklarını açıkladı.

Başbakan yardımcısı Babacan, enflasyon oranlarında yaptığı açıklamada ise bu yıl bir hayli yüksek olan enflasyon oranını yüzde 9,4 olarak açıkladı.
Enflasyonun orta vadede ki planlarında ise 2015 yılında yüzde 6,3’e düşmesini öngörüyorlar.
Enflasyon oranlarının 2016 ve 2017 yıllarında ki hedefi ise taban oran olan yüzde 5,0’a çekmek olduğunu söyledi. 2014 yılında kişi başına düşen milli gelirin 10 bin 537 dolar olduğunu açıklayan Babacan, 2017 yılında öngörülen rakamın 12 bin 229 dolar olması bekleniyor.

Global ekonomik büyüme oranları baz alındığında 2009 yılında yaşanan global krizden sonra uygulanan politikaların halen sonuç vermediğini ve dünya genelinde dengeli büyüme hedeflerine ulaşılmadığını söyledi.

Global büyüme oranlarının 2009 ekonomik krizinden önce ki seviyelerin altında olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, G-20 zirvesinde 1 Aralık tarihinden sonra önem vereceği konular arasında olduğunu belirtti. Babacan, 2009 ekonomik krizinden bu yana gelişmekte olan ülke ekonomilerinin büyüme oranlarında görülen düşüş olduğunu belirterek, orta vade planlarında bir toparlanma olmayacağını ve önümüzde ki 10 yıl boyunca kriz öncesi büyümelerden daha düşük yaşanacağını belirtti.

Dünya ticaret hacmine de değinen Babacan, ticaret hacminin kriz öncesine oranla daha düşük gerçekleştiğini, 2014 yılında biraz toparlanma yaşanmış olmasına rağmen halen kriz döneminde ki rakamlara ulaşılamadığını belirtti. Dünya ticaret hacminde bu yıl yüzde 3,8 büyüme oranı olması beklenirken, 2015 yılında ise bu rakamın yüzde 5 olması beklenmektedir.

ABD ve Avrupa ekonomisine bakış

ABD ve Avrupa ekonomisi hakkında da bilgi veren Babacan, ABD ekonomisinde ki gelişmelerin, Türkiye’yi ve Küresel ekonomiyi doğrudan etkilediğini belirterek, Amerika’nın işsizlik oranını yüzde 6,0 oranının altına düşürdüğünü belirtti. Avrupa bölgesinde ise kriz sonrası yaşanan toparlanmanın ise çok sağlıklı olmadığını, kırılgan ve zayıf olduğunu belirtti.

Amerikan merkez bankasının önümüzde ki dönemde daha tutumlu ve daraltıcı para politikası izlemesini öngördüklerini belirterek gelişmeleri ve beklentileri akardı.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin