Kapalı

Tüketici Kredisinde Yeni Dönem

Tüketici Kredisi Hakkında Temel Bilgi

Tüketici kredisi bankaların ihtiyaç sahiplerine vermiş olduğu kredi türlerinden biridir. Tüketici kredisi almak için belirli şartların taşınması gerekmektedir. Şartlar sağlandıktan sonra banka ile iletişime geçilerek kredi başvurusunda bulunmak mümkündür. Uygun görüldüğü takdirde banka en kısa sürede kredi almak isteyen kişiye geri dönüş yapmaktadır.

Bankalar kredi verebilmek için adeta birbirleri ile yarış içerisine girmektedirler. Bu nedenle tüketici kredisi için düşük faiz oranları ve uygun vade seçenekleri sunarlar. Seçenek çok fazla olduğundan dolayı tüketici kredisi almadan önce bankalar arası iyi bir analiz yapmak gerekmektedir.

Tüketici Kredisine Getirilen Yenilikler Nelerdir?

Tüketici kredisi esaslarını belirleyen sözleşmede bir takım yenilikler meydana geldi. İlk yenilik de sigortalar üzerinde yapıldı. Eski yönetmeliğe göre kredi alan her bireye sigorta yapılmaktaydı. Ancak yeni Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı yönetmeliğine göre tüketici kredisi alacak kişinin açık ve yazılı talebi olmadan artık sigorta yapılmayacak.

Bu yeni yönetmelik her türlü tüketici kredisi sözleşmelerini kapsamaktadır. Yönetmelik ile gelen bir diğer yenilik ise kredi alan kişilere cayma hakkı tanınmasıdır. Yani tüketici sözleşmeyi yaptıktan sonra on dört gün içerisinde sözleşmeden cayma hakkına sahip olacaktır. Bu hakkın kullanılması için ise herhangi bir gerekçe gösterilmesine gerek yoktur. Cayma hakkından dolayı cezai şart gibi bir yükümlülük de bulunmamaktadır. Kredi veren kişi cayma hakkı konusunda tüketiciyi bilgilendirmeye yükümlü kılınmıştır.

Dolayısıyla tüketici kredisine başvuran her kişi bu yenilikten haberdar olacaktır. Tüketici kredisinde yapılan bir diğer yenilik ise kredi borcunu erken ödemek isteyen kişilerde faiz oranlarına yönelik olarak indirim yapılmasıdır. Kredi veren bu indirimi yapmakla yükümlü kılınmıştır. Yapılan bu yeni düzenlemeler sayesinde tüketici kredisine talebin artması beklenmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top