Ana sayfa Ekonomi Trafik Sigortası Prim İadeleri Ne Zaman Yapılacak?

Trafik Sigortası Prim İadeleri Ne Zaman Yapılacak?

0
Trafik Sigortası Prim İadeleri Ne Zaman Yapılacak?

Zorunlu trafik sigortası, ülkemizde araç sahibi her vatandaşın yaptırması gereken bir uygulamadır. Her hangi bir kaza anında hem can hem mal kaybını önlemek amacı ile yapılan trafik sigortası, her yıl bir defa yaptırılır. Günü geldiğinde tekrarlanması ise zorunludur.

Günü gelmesine rağmen trafik sigortası yapılmayan araçların, görüldüğü yerde bağlanması, yani çekilip belirli bir bölgeye taşınması gerekir. Zorunlu trafik sigortasını yatırmayan kişilerin, araçlarını bağlandıktan sonra tekrar alması oldukça masraflı olacaktır. Çünkü günü geçen trafik sigortasının ücreti alınır, ayrıca otoparkta bekleme kirası gibi ekstra masraflar çıkar.

Trafik sigortası, son birkaç yılda zorunlu hale gelmiş ve yeni düzenlemeler yapılmıştır. 2014 yılına kadar, trafik sigortası yaptırmayan ve defalarca kaza yapmasına rağmen kaydı bulunmayan vatandaşlar, eski arabasını satması ve sıfır araba alması durumunda, trafik sigortasına kazasız olarak işlendi. Ayrıca 4. Dereceden giriş yapıp, 300 TL sigorta poliçesi yatırdı. Oysa daha önce kaza geçmişi görünmediği için, 6. Kademeden sigorta yapılması ve 200 TL trafik sigortası alınması gerekmekteydi. Yapılan yanlışın düzeltilmesi için, Trafik Sigorta Birliği fazladan alınan ücretlerin iadesi için çalışma başlattı.

Yanlış uygulama nedeni ile alınan 100 TL fazla ödemenin iadesini almak için başvuru yapan vatandaşların, trafik sigortası prim iadesinden faydalanması mümkündür.  Türkiye Sigorta Birliği tarafından yapılan düzenleme neticesinde, fazladan alınan primlerin hak sahiplerine iade edilmesine karar verilmiştir. Ağustos ayından itibaren TSB resmi internet sitesinden, iade edilecek trafik sigorta primlerini takip etmek mümkün olacaktır.

Yapılan prim iadesi, tüm trafik sigortası poliçesi sahiplerini kapsamamaktadır. Yalnızca 18 Haziran 2014 tarihinden itibaren, hasar geçmişi tespit edilemeyen ve bu duruma bağlı olarak doğru basamaktan sigorta pirimi yatıramayan vatandaşlar için geçerli olacaktır.

Haziran 2014 ve Eylül 2015 tarihleri arasında, yanlış basamaktan hesaplanma nedeni ile fazladan alınan yaklaşık 100 TL’lik trafik sigortası primlerinin iade edilmesi planlandı. 31 Temmuzdan başlanarak, 2 yıl süresince başvuran hak sahiplerinin gerekli belgeleri hazırlaması neticesinde fazladan yatırılan parayı alması mümkündür.

Geçmişte hasarı bulunmayan ve 2014-2015 tarihleri arasında yüksek olarak sigorta poliçesi yatıran vatandaşların, TC kimlik numarası ile Sigorta Bilgi Merkezinin resmi internet sitesinden sorgulama yapması gerekir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin