Kapalı

Toplumların İşsizlik Sorunu

İşsizlik Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

İşsizlik ülke nüfusu içinde çalışma çağında olup da iş bulamayan ya da istihdam edilemeyen kişilerin oluşturduğu durum olarak ifade edilmektedir. Ülke ekonomilerinin başlıca problemleri arasında yer almaktadır. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri incelenirken istihdam durumu göz önünde bulundurulan önemli kıstaslardan biri olarak sayılmaktadır.

Bu nedenle işsizlik olgusundan kurtulmak ya da işsizliğe en az seviyeye indirmek hükümetlerin temel hedefleri arasında yer almaktadır. Ülkedeki işsizlerin miktarını Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan işsizlik oranları ortaya koymaktadır. Bu oranlar sürekli değişkenlik göstermektedir. Ancak son dönemlerde ölçülen oranlara göre işsizlik oranları artış göstermektedir. Ortaya konulan işsizlik oranları mevsimsel etkilerden arındırılmış hali ile açıklanmaktadır.

Güncel İşsizlik Rakamları Kaçtır?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son verilere göre ülkemizde işsizlik oranları çift haneli rakamlarda seyrini sürdürmektedir. Bir önceki döneme göre işsizlik oranında artış görülmüş ve yeni oran yüzde 11,2 olarak ölçülmüştür. Son olarak ölçülen bu rakam en yüksek işsizlik seviyesi olarak kayıtlara geçmiştir.

Gelişmiş ilkeler tarım dışı işsizlik verilerini ön planda tutmaktadır. Gelişmiş ülkeler açısından bakıldığında ülkemizde tarım dışı işsizlik oranı son hesaplamalarda yüzde 13,2 olarak ölçülmüştür. Hesaplanan bu işsizlik rakamları içerisinde en büyük payı genç nüfus oluşturmaktadır. Çalışma çağında olup da istihdam edilemeyen aktif nüfus sayısı oldukça fazladır.

İşsizlik Dağılımı ve Türleri Nelerdir?

Ülkemizde gerçekleşen işsizlik oranlarına bakıldığında çalışmayan nüfus içerisinde kadınların payı erkeklere kıyasla daha fazladır. Bunların çoğu konjonktürel işsizlik adı verilen ekonomideki dalgalanmalar sonucu ortaya çıkan işsizlikten kaynaklanmaktadır. İnsan sayısının fazla olduğu diğer bir işsizlik türü ise friksiyonel işsizliktir. Bu işsizlik türü geçici olarak iş değişikliği nedeniyle çalışmayan ya da üniversiteden yeni mezun olmuş bireylerin oluşturduğu işsizlik türüdür.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top