Kapalı

Ticari Mevduatta Devlet Desteği mi Geliyor?

bankaya el koyma

bankasya

Bankacılıkla ilgili düzenlemeler TBMM’ye sunulmuş durumda. İçinde birçok öge barındıran ve 60 maddeden oluşan bu tasarılar bankacılık sektöründe bir değişikliğe gidilecek gibi görünüyor. Bunların içinde bulunan bir madde ise ticari bie mevduatta devletin desteğinin olup olmaması öneriliyor. Planlanan bu tasarı şuan sunulmuş durumda bu uygulama için inceleme bekleniyor. Peki nedir bu uygulama ve nasıl uygulanacak? Bu uygulamada ticari bir mevduatınız var diyelim bunun için yüz bin liraya kadar devlet garantisi alabileceksiniz. Çünkü baktığınız zaman bankacılık sisteminde bireysel mevduatlara devlet garantisi mevcut. bir bankada faaliyet izni kaldırıldığı taktirde o bankada parası olan bireysel müşterilerin parasından 100 bin liraya kadarlık olan bir kısmı devlet garantisi altında. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bir bankanın faaliyet iznini iptal etmişse yani BDDK’ın iptali sonucunda bir vatandaş mağdur durumda kalmışsa o kişinin 100 bin liraya kadar olan parasını TMSF geri ödeyecek.

Tabi bu miktar paranın tamamı gibi düşünülmesin. Yani 500 bin lira mevcutta bulunuyorsa bunun 100 bin lirasını TMSF geri ödüyor.  Bu garanti işlemlerinin yeni kanun tasarısına eklenmesi bekleniyor. Yani taslak ile bu uygulamaya geçilebilir. Bu öneri çoktan sunuldu ve bunun için de inceleme bekleniyor. Kanun kabul edilirse birçok kişi bu durumdan olumlu sonuçlar alacak. Çünkü hiç yoktan olmasındansa paranızın bir kısmının size geri ödenmesi olumlu bir sonuçtur. Bu kanunla ticari mevduatınızda devlet desteği sizlerle olacak.

Ticari bir mevduatta devlet desteğinin olması tabi ki daha güvenli bir iş için önemli. Çünkü bir iş kuracaksınız, büyük bir sorumluluğun altına gireceksiniz. Bütün bunlar için arkanızda bir desteğiniz olduğunu bilmeniz sizi rahatlatacaktır. Bu durumda ticarete atılmanız için önünüzdeki engelleri kaldırın çünkü mağdur olmanız durumunda 100 bin liraya kadar devlet desteğiniz hazır. Bu 100 bin liraya kadar olan rakamı TMSF size ödeyecek. Yeni kanun tasarısı bu şekilde. Bu yüz bin lira ya da alacağınız miktar tabi ki paranız tamamı olmayacak. Büyük bir miktar para çektiyseniz bunun oranlanmış hali olarak size orta miktarda para desteği sağlanacak.

yani ticari mevduata devlet güvencesi gelecek, aynen bireysel hesaplara verilen güvence gibi.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top