Ana sayfa Banka Haber Ticari Kredi Nedir?

Ticari Kredi Nedir?

0
Ticari Kredi Nedir?

Ticari kredi, işletmenin yapacağı yatırımlar veya borçlar için kullanılan bir kredi türüdür. Bütün firmalar kredi ürünlerinden faydalanır. İhtiyaç duyulan para banka tarafından karşılanır. Bu sayede işletmeye vadelere göre ödeme şansı tanıtılır. Bu kaynak sayesinde işletme kısa bir sürede istediği finansal düzeye ulaşmış olur. Rotatif, normal ve kredili hesap gibi ticari kredi çeşitleri bulunur. Yeni yatırımlar yapmak, borçlarını ödemek veya finansal yönden destek isteyen her firma, bu kredi seçeneğinden yararlanabilir. Gerek holding gerekse küçük firmalar ve şirketlerin yararlanabileceği bir kredidir.

Nasıl Alınır?

Krediyi alabilmek için bir firmaya sahip olunması gerekir ve firmanın bankalar ile herhangi bir pürüzü olmaması gerekir. Firma alacağı kredi türüne göre istenilen özellikleri taşıması gerekir aksi taktirde kredi onayı yapılmayabilir. Öncellikle kredi için gerekli olan bütün evraklar eksiksiz bir şekilde bankaya beyan edilmeli. Bu evraklar vergi levhası, imzası ve resmi gazetesini içerdiği belgelerdir. Bu belgeler ile bankaya başvurabilir ve banka şartlara uygun gördüğü gibi kredi kullanılabilir. Bireysel kredi almanın şartları daha kolay olup ticari kredi ise banka tarafından belirlenen süre ve kredi limitine göre verilir.

Ticari Kredi Almanın Şartları

Bir firmaya sahip olduktan sonra ve banka ilişkilerinde bir sorunu olmaması gerekir. Başvuracağınız krediye göre sahip olduğu şartları barındırmanız gerekir. İstenilen bütün evraklar eksiksiz bir şekilde sunulması gerekiyor, böylelikle kısa bir süre içinde kredi onaydan geçebilir. Bu tarz kredilerde geçmişte pürüzü olan firmalar için kredi alma imkanı zorlaşır. Bu krediye başvurmak isteyen bir ticari kredi kampanyasına sahip olan bir bankadan başvuruda bulunabilir.

Hangi Bankalar Ticari Kredi Sağlar

Ülkemizde bulunan bütün bankalar ticari kredi verir. Fakat bankanın faiz ve vade oranlarına göre tercihler değişebilir. Bu yüzden bu krediye başvururken öncelikle aylık faiz ve maliyet oranları dikkatli hesaplayarak en uygun banka tercih edilmeli. Firmanın ihtiyaç ve para durumuna göre kendisine en uygun gelen bankayı ödeme seçenek ve şartlarına göre seçebilir, banka tarafından belirlenen vadelere göre kullanılır ve ödenilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin