Kapalı

Temassız Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin günden güne gelişmesi, doğrudan bankacılık sektörünü olumlu bir şekilde etkilemektedir. Çünkü, gelişen teknoloji ile birlikte bankacılık sektörünün iş yükünün hafiflemesi ve kişilerin banka şubelerine olan bağlılığını en aza indirebilmek adına internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı gibi birçok kolaylık hayatımıza girmiştir. Bununla birlikte, kredi kartı kullanıcılarının ödemelerini daha hızlı, zaman kaybetmeden ve herhangi bir şifre tuşlamaya gerek kalmadan yapabilecekleri temassız kredi kartı özelliği de hayatımıza girmiş durumdadır. Bu kredi kartları ile birlikte kişiler kasaya geldiklerinde sadece bir saniye içerisinde ödemelerini yapabiliyor, şifre tuşlamadıklarından dolayı da kartlarının kopyalanması ya da herhangi birisi tarafından şifrenizin öğrenilmesi gibi sorunları tamamen ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Temassız kredi kartı hususunda kişilerin dikkat etmesi gereken ilk durum, kartlarında bu özelliğinin tanımlı olup olmadığını anlamalarıdır. Bunun için kartlarının köşe kısımlarında alt alta 3 adet çizgi olup olmadığına bakabilirler. Oval bir şekilde belirtilen bu sembol, kartınızda temassız kredi kartı özelliğinin aktif bir şekilde olduğunu göstermektedir. Bu durum netleştikten sonra, temassız ödeme kabul eden tüm noktalardan kartınız ile şifre girmeden de işlemlerinizi yapabileceksiniz. Ancak, ödeme sırasında kasa görevlisine kartınız ile temassız ödeme yapacağınızı belirtmeniz gerekmektedir. Bu durumda gerekli işlemler yapılacak ve POS cihazının temassız bir şekilde ödeme yapmaya hazır hale getirilmesi sağlanacaktır. Sonrasında, POS cihazı üzerine ya da şifre butonunun üzerine kredi kartınızı değdirmeniz yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında sadece bir saniye içerisinde kredi kartı ile temassız bir şekilde ödemenizi yapmış olacaksınız.

Temassız kredi kartı ile birlikte, özellikle düşük tutarlı alışverişler için hayatımıza birçok kolaylık geldiğini belirtebiliriz. Ancak, güvenlik önlemleri sebebi ile bankalar tarafından temassız ödeme işlemlerine bazı üst sınırlar getirilmiş durumdadır. Bu sınırlara bakıldığı zaman bazı bankalarda üst sınırın 50 TL bazı bankalarda ise üst sınırın 90 TL’ye kadar çıkarılabileceği görülmektedir. Eğer sizin kullandığınız kredi kartında bu şekilde bir limit belirtilmişse ve siz temassız bir şekilde ödeme yapmak isterseniz, ne yazık ki kasa görevlisi zorunlu olarak sizden şifre girerek işlem yapmanızı isteyecektir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top