Kapalı

TEB Marifetli Hesap Nedir?

Türk Ekonomi Bankasına ait vadesiz hesaplara uygulanan özel faiz oranlarıyla mevduatların değerlendiği, istenildiği zaman para çekilip yatırılan EFT, havale işlemelerinde ücret alınmayan hesaplara Marifetli Hesap adı verilmektedir.

TEB’den açılacak Marifetli Hesap sonrası hesabında ki paralara günlük faiz uygulanmaktadır. Sıfır bakiye ile marifetli hesap açtırabilirsiniz. Ancak günlük faiz kazanabilmek için alt limit olarak 2.000 TL, 1.000 dolar, Euro ve diğer para birimlerinden yatırımınız olmalıdır. Marifetli hesap sahipleri günlük faizlerinin yanı sıra 3 ay boyunca Tanışma faizinden de yaralanabilir.

Bunun için hesabınızda en az hesabınızda 100.000 TL, 50.000 dolar, Euro ve 30.000 GBY kadar tutar olması gerekir. Bireysel müşterilerinin açabildiği Marifetli Hesapta sadece bir adet hesap açılabilmektedir. Kişi adına birden fazla hesap açılamamaktadır. Marifetli hesaba 05.00 – 06.00 saatleri dışında günün her saati ulaşılabilir, bankacılık işlemleri yapılabilir. Marifetli Hesaplarda mesai saatlerinin dışında EFT işlemi yapılamayıp, ileri tarihli EFT talimatı verilebilir.

Ayrıca Marifetli hesap üzerinden yapılacak havale ve EFT işlemeleri için ücret alınmamaktadır. Şunu hemen hatırlatalım nakit akış işlemleri adı verilen fatura, kredi, kredi kartı ödemleri gibi işlemlerde hesap işletim ücreti banka tarafından alınmaktadır. Marifetli hesaplarını, TEB şubelerinden, TEB internet – mobil bankacılık ve telefon bankacılık sistemlerini kullanarak açılabilir.

Marifetli hesaba çalışma günlerinde 17.00’den evvel yatırılan paralar için o gün, 17.00’den sonra hesaba yatırılan paralar için de ertesi gününden itibaren faiz işlemeye başlayacaktır. Marifetli hesap sahipleri tanışma faizi karşılığında 3 ay boyunca aylık %12.25, tanışma faizi dışında ki günlük faiz oranı ise %0.25’dir. 3 ay sonra bitecek olan Tanışma faizinden sonra paralarınız değer kazanmaya devam edecek.

Tanışma faizi sonrası isteyen hesap sahipleri Karma Paket anlaşması yaparak paralarını değerlendirmeye devam eder. Karma Paket anlaşması fon alım satımına dayanan bir kazanç sistemidir. Fonlardan kazanç sağlayabilmek için TEB kredi kartı ve banka kartının aktif olması gerekmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top