Ana sayfa Banka Haber Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti 2018

Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti 2018

0
Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti 2018
Anahtar teslim tavuk çiftliği kurulumu maliyeti

Tarım Bakanlığı tarafından KOSGEB kuruluşları ile birlikte hayvancılığın desteklenmesi ve kalkındırılması adına yapılmış olan kurulum maliyeti tablosu ve anahtar teslim özelliği ile birlikte 2018 yılında da birçok kişinin özellikle İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hayvancılık yapmasına olanak tanınmaktadır.

Sermayesi olmayan kişiler için tavuk çiftliği kurulum maliyeti üzerinden yapılmış olan senelik hesaplar baz alınarak devlet desteği ile birlikte hibe kredileri sağlanmaktadır. 2018 yılında tavuk çiftliği kurmak isteyen kişiler için maliyet tablosu belirli başlı etkenlere göre değişiklik gösterir.

Tavuk Çiftliği Kurmanın Avantajları

Hayvancılık ile ilgilenen kişiler için tavuk çiftliği kurmak oldukça avantajlı bir gelir elde etme durumu olarak bilinmektedir. Beyaz et tüketiminin artması, tavuk tüketiminin sağlıklı olması, yüksek protein değerlerini içermesi ve kazançlı iş sahasına sahip olması tavuk çiftliği açmak için avantajlı durumlar arasında yer alır.

Tavuk çiftliği kurulum maliyeti içerisinde tavuk çeşidi, kullanılacak olan alan vb. pek çok değişkenlik gösteren etmen bulunmaktadır. Bu konut bir yatırım yapmak isteyen ve devletten destek almak isteyen kişiler için KOSGEB kurumuna gidilerek kayıt yaptırılması ve istenilen proje için kredi talebinde bulunulması gerekir.

Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti

2018 yılı içerisinde bir tavuk çiftliği kurmak demek belirli etkenler üzerinden değerlendirme yapmak demektir. Bu etkenler içerisinde kurulacak olan çiftlik içerisinde kaç adet tavuk olacağı, çiftliğin çadır türü mü yoksa prefabrik türü mü olacağı, alt yapı sistemlerinin kurulması düşünülen çiftlik yerinde tesisatının hazır olup olmadığı gibi konular önem kazanmaktadır. 30.000 adet tavuk kapasitesine bağlı bir çiftlik kurulumu için ortalama maliyet ise 2018 yılı içerisinde 300.000 TL değeri olarak ölçülmüştür. Bu değer tavuğun çeşidine göre farklılık göstermekle birlikte KOSGEB tarafından verilen krediler ile birlikte destek alınabilmektedir.

Çadır Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti

Prefabrik tavuk çiftliği kurulumuna göre oldukça düşük miktarlar üzerinden çiftlik kurulmasına imkan tanıyan çadır türü, 2018 yılında da aynı şekilde daha uygundur.

1.000 adet tavuk için hesaplanacak olursa; 150 metrekare bir alan, izolasyon yapımı, plastik ve yemlik su kaplarının bulunduğu ve fan sistemlerinin kurulumunun yapıldığı düşünülürse KDV fiyatı da eklenerek yaklaşık olarak 17.000 TL civarında bir tavuk çiftliği kurum maliyeti ortaya çıkmaktadır. Prefabrik çadır türünde bu fiyat daha da artarak ilerlemekte ve yeni etmenler de üzerine eklenerek hesaplanmaktadır.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin