Kapalı

Taşıt Kredisine Dair Sorular

Hayatımızda, temel ihtiyaçlarımızın da ötesinde bâzı konforlara ulaşmak istemekteyiz. Bu konfor, kimi zaman yeni bir cep telefonu ve bilgisayar, kimi zamansa bir ev ya da araba olabilmektedir. Hayat standardımız hep, işte bu konforlar ile belirlenmektedir. Global dünyada, tüm bu konforların yanı sıra en önemli olan unsurumuz şüphesiz ki zamanımızdır. Zamanın bize elverdiği sürece bir şeyler yapabiliyor ve kendimize vakit ayırabiliyoruz.

İş hayatının yoruculuğu ve uzun mesaisi de, bize ne yazık ki yeterince zaman kazanımını verememektedir. Mekânlar arası yolculuk süresi bireysel çabalarla oldukça fazla tutmakta bu da bizim doğrudan zaman kaybetmemize neden olmaktadır. Otomobiller sayesinde ise bu mesafeler arası yolculuk süresi kısalmaktadır. Fakat her birey, araç satın almak için gerekli olan bütçeye ve nakit paraya sahip olamayabilmektedir. İşte bu gibi durumlarda, bireysel krediler başlığı altında bankalardan taşıt kredisi çekebilir ve istediğiniz sıfır ya da ikinci el taşıtı satın alabilirsiniz. Bu kredi türüne oto kredisi, araç kredisi ya da otomobil kredisi de denildiğini hatırlatmakta fayda vardır.

Taşıt kredileri için bankalar, genellikle iki farklı metot uygulamaktadırlar. Eğer satın almak istediğiniz araç sıfır, yani yeni model bir araba ise bankalardan ortalama altmış aya varan vadeler ile kredi kullanabilirsiniz. Bu tarz kredilerde bankalar aracı rehin olarak tutmaktadır. Çekilmek istenen kredi miktarı ise en fazla, aracın net fiyatının yüzde doksanı kadar olmak zorundadır. 2. el taşıt kredisi uygulamalarında ise bankalar sizden kefil talep edebilirler. En fazla beş ya da sekiz yaşına kadar olan arabaları satın almanız için kullanılabilen ikinci el taşıt kredisi yine altmış aya kadar vade seçeneklerini size sunmaktadır. Çekebileceğiniz maksimum kredi miktarı ise, alacağınız aracın kasko bedelinin yüzde seksenini aşmamak kaydı ile sınırlıdır.

Krediyi kullanmak istediğiniz bankaya göre faiz oranlarının değişiklik göstermekte olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca, satın alacağınız aracın kaskosunu krediyi kullanacağınız bankadan yaptırmanız durumunda, bâzı indirimlerde yararlanabilirsiniz. Muhtelif acentaların da bankalar aracılığıyla yaptıkları anlaşmalar, size daha câzip faiz oranları sunabilmektedir.

Bu kredi türüne ait, bankalar tarafından çok farklı kampanyaların da yapıldığını söylememiz gerekmektedir. Her bankaya göre değişkenlik gösterecek olan bu kampanyalardan Finansbank’ı örnek alacak olursak karşımıza üç farklı tür çıkmaktadır: Standart TaşıtKolay ile sıfır kilometreden azami sekiz yaşa kadar binek yahut hafif ticari taşıtlar için kredi kullanabiliriniz. Anapara Ertelemeli TaşıtKolay ile de anapara ödemelerini ertelemeniz mümkündür. Bu tür kredilerde en fazla 36 ay vade olduğunu hatırlatmakta fayda görmekteyiz. Son olarak da MotosikletKolay kredisinden bahsetmek gerekirse, hayalini kurduğunuz motosikletler için 36 vadeli krediler çekebilirsiniz. Bu kredi türünde sadece TL tercihinde bulunabileceğinizi unutmayınız. Ayrıca teminat olarak da alacağınız motosikleti göstermeniz de herhangi bir beis yoktur.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top