Ana sayfa Banka Haber Tarla ve Arsa İpoteği Karşılığı Kredi Çekmek 2018

Tarla ve Arsa İpoteği Karşılığı Kredi Çekmek 2018

0
Tarla ve Arsa İpoteği Karşılığı Kredi Çekmek 2018
Tarla ve arsa ipoteği ile kredi

İpotek sözlük anlamı olarak rehin almak veya bir süre boyunca kişinin mal varlığı üzerine söz sahibi olma anlamına gelmektedir. Bankacılık sektöründe de bu kelimeye oldukça rastlanmaktadır. Bu sayede kişiler çeşitli imkanlarını elde edebilmek için finansman ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Banka kredi verirken ipotek isteme hakkına sahiptir. Ancak günümüzde çok fazla kullanılmasa da bazı bankalar hala ipotek işlemi ile kredi vermektedir. Genelde yüksek miktarlı kredilerde başvurulan bu yöntem ile kişiler arsa veya tarlalarını bankaya ipotek göstererek kredi almaktadır. Burada bankanın temel amacı kişinin krediyi ödeyememesi halinde kendini ve verdiği parayı teminat altına alması işlemidir.

Tarla Ve Arsa İpoteğine Kimler Başvurur?

Banka bu aşamada kredi talebinde bulunan kişilerde para değeri olan gayrimenkul ipoteği temini istemektedir. Ev, araba da bu ipotekler içene girmektedir. Bunun yanında yüksek miktarlı kredi almak isteyen kişilerden arsa ve tarla ipoteği istenmektedir. Bu ipoteği ise genelde kırsal kesimde ikamet eden kişiler teminat olarak bankaya sağlamaktadır. Köyde yaşayan kişiler yüksek miktarda bir krediye ihtiyaç duyması halinde ekim yaptığı tarlayı tarla ipoteği ile kredi başvurusunda bulunabilir. Bu aşamada gayrimenkulün tarla ipoteği veya arsa ipoteği ile kredi sağlaması arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Her ikisi de aynı kriterlere sahiptir.

Daha önce tarla ipoteği karşılığında kredi verenleri geçen yıl için değerlendirmiştik.

İpotek İşlemi Nasıl Seyir Etmektedir?

İpotek işlemi yasal bir sözleşme sürecidir. Kredi taksitlerinin ödenmemesi ve bankanın kişiye yasal işlemi başlatması halinde kurum ipotek koyduğu gayrimenkule el koyma hakkına sahiptir. Bu aşamada bu şartlar ile kredi alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunları ise şu şekilde açıklamak mümkündür:

Kişi çekmek isteyen kişinin bu ipotek için vereceği tarla veya arsanın kendi adına olması veya birinci derece akrabasının adına olması gerekir. Yani anne, babası, çocukları veya eşine ait tapu olması yeterlidir.

Arsa veya tarlanın üzerinde bir başka ipotek işleminin olmaması gerekir.

Krediye başvuracak kişi reşit olmalı hak ve özgürlüklerine sahip bir birey olmalıdır.

Arsa veya tarlanın satılması karşılığı bir maddi değerinin olması gereklidir.

Kredi almak için başvuru yapan kişi bir işletme sahibi ise bu konuda işletme ruhsatı ve vergi numarası bilgilerini banka ile paylaşmalıdır.

Bütün bu belgeler ile bankaya gerekli olan başvuru yapılmaktadır. Daha sonra başvurulan kurum gerekli değerlendirmeyi yaparak kişiye olumlu veya olumsuz bir dönüş yapmaktadır.

Başvuru Aşamasında Gerekli Olan Belgeler Nedir?

Başvuru yapan kişi adına nerede ikamet ettiğini gösterir belge, kimlik bilgileri, başvuru öncesindeki döneme ait gelirini ifade eden belge, ipotek edeceği arsa veya tarlanın tapusu, tarlanın değerini verecek olan ekspertiz raporu olması gerekmektedir.

Diğer Hususlar Nedir?

Burada bankanın başvuran kişilere sağlayacağı kredi ekspertiz raporunda belirtilen miktarın %75’i kadar olmaktadır. Yani kişinin tarlasına bilirkişiler 100.000 miktarını değer biçmiş ise banka kişiye 75.000 TL’lik bir kredi çıkaracağı anlamı vardır. Ancak bu oran genel olarak bankaların işlemiş olduğu bir politikadır. Kişilerin başvuracağı bankadan bankaya bu oranlar değişiklik göstermektedir. Bütün bu oranlar değişebileceği gibi kredi oranları ve faiz miktarları da değişiklik göstermektedir.

Kişiler bu aşamada bankalar ile görüşme sağlamaları gerekmektedir. Burada kredinin ödenmemesi durumunda ipotek verilen gayrimenkule banka el koymakta ve satarak kişinin kredi borcunu teminat altına almaktadır. Ödenip kredi taksitlerinin sorunsuz bir şekilde halledilmesi halinde ise banka arsa veya tarla üzerindeki ipotek hakkını kaldırmaktadır. İpotek hakkının kaldırılmasından sonra kişiler rahat bir şekilde bu mal varlıkları üzerinde gerekli hak ve hürriyeti geri kazanabilmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin