Ana sayfa Ekonomi Takasbank Nedir?

Takasbank Nedir?

0
Takasbank Nedir?

Takasbank Kuruluşu Hakkında

Bankanın temel amacı takas ve saklama hizmetleri vermektir. Sermaye piyasası ve borsa mevzuatı çerçevesinde hareket etmektedir. Merkezi takas kuruluşu olarak bilinmektedir. Menkul kıymet ve nakit takasını sonuca bağlamak üzere yetkili kılınan bir kuruluştur.

Borsa İstanbul bünyesinde gerçekleşen kıymetli evrak alım satımı, bunlarla ilgili ödeme taahhütleri Takasbank aracılığı ile bir sonuca bağlanmaktadır. Verdiği bu hizmetler sayesinde piyasada aracılık işlemleri dolayısı ile ortaya çıkan maliyetlerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Buna yönelik olarak güvenilir ve az maliyetli nakit transferini sağlamaktadır.

Takasbank’ın Faaliyetleri Ve Önemi

Faaliyete başladığı günden bu yana bankacılık ürünleri yelpazesini giderek genişletmiştir. Hizmetlerini internet üzerine taşımış ve online bağlantılı olarak da hizmet vermektedir. Nakit kredi olanakları sunmaktadır. Buna yönelik olarak bankacılık işlemlerini nakdi ve nakdi olmayan kredi olanakları ile desteklemektedir. Piyasada ortaya çıkan nakit sıkıntısını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Böylelikle takas işleminin sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesine zemin hazırlamaktadır.

Hizmetleri sadece ülke içi ile sınırlı kalmamakta ve uluslar arası hizmetler de sunmaktadır. Bu özelliği sayesinde uluslar arası takas kurumu kimliğine sahip olmuştur. Birçok faaliyette ön planda yer alarak destek olması nedeni ile yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki konumunu her geçen gün daha da güçlendirmektedir. Bu da takas ve saklama kurumları arasında örnek alınan bir kuruluş olmak amacına ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Etkin faaliyetleri sayesinde bu amacına ulaşması giderek kolaylaşmaktadır.

Takasbank Para Piyasası Hakkında

Takasbank Borsa Para Piyasası 1 Ekim 1996 yılında faaliyete geçmiştir. O yıl İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bünyesinde hizmete başlamıştır. Aracı kuruluşların karşılaşmasını sağlamak amacı ile ortaya çıkmıştır. Bu piyasada gerçekleşen işlemler Takasbank’ın sorumluluğu altında gerçekleşmektedir. Takasbank piyasa üzerinde katılımcı olmamaktadır.

Eğer aracı kuruluş alıcı olacak ise almak istediği miktarın yüzde yüz yirmi beşi oranında teminat istenmektedir. Teminat olarak pek çok tür bulunmaktadır. Hazine bonosu, devlet tahvili, yatırım fonu katılma belgesi gibi ürünler teminat olarak gösterilebilmektedir. Takasbank Borsa Para Piyasası üzerinde işlem yapabilmek için en az tutarın 5000 Türk lirası olması gerekmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin