Ana sayfa Banka Haber Swift Kodu Nerede kullanılır?

Swift Kodu Nerede kullanılır?

0
Swift Kodu Nerede kullanılır?

Swift kodu enternasyonel bir kavramdır. Dünyadaki tüm bankacılık hizmeti sağlamakta olan kurumlar bu koda sahiptirler. Açılımı Society For Worldwide İnterbank Financial Telecommunication olan Swift kodu; onlie olarak gerçekleştirilen fon transferini sağlama amacı ile geliştirilmiş olan bir sistemdir.

Kurulumu 1973 senesinde gerçekleştirilen bu kodlama sistemi kullanıma 1977 senesi itibari ile açılmıştır. 8 ila 11 haneden oluşabilmekte olan bu kodlar evrensel olarak standartlık barındırmaktadır. Bankalar aracılığı ile sağlanan enternasyonel fon transferleri sırasında kurumlarına ait olan Swift kodlarını sistem üzerine tanımlayarak, yurtdışı olarak gerçekleştirilmekte olan transferlerde para aktarımının hangi ülkenin bankası aracılığı ile gerçekleştirilmiş olduğunu da belirtmiş olurlar.

Her bankanın Swift kodunun ayrı olarak belirlenmiş olması meydana gelebilecek finansal karışıklıkların büyük ölçüde önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Aksi halde; banka isimlerinin benzerlikleri dolayısıyla gerçekleştirilen işlemler oldukça karmaşık bir hal alacak ve uluslararası anlamda istenilmeyen mali krizler oluşum gösterecektir.

İşlem gerçekleştirmek istediğiniz herhangi bir bankanın Swift koduna bankanın internet sitesi üzerinden oluşabilmeniz mümkündür. Toplamda 8 haneden meydana gelmekte olan bu kodun ilk 4 hanesi zorunlu kılınmış olan banka adının kısaltmasıdır.

Örneklendirerek açıklama gereksinimi meydana gelir ise; devlet bankası olan Ziraat Bankası’nın Swift kodu; TCZBTR2A’dir. Görülebileceği üzre ilk 4 hanesi Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın kısaltmasından meydana gelmektedir. Banka adının kısaltmasının hemen ardında yer alan ilk 2 hane ise TR şeklinde ülke kodunu temsil etmektedir.diğer karakterler ise lokal ve şube kodunu belirtmektedir.

Sistem üzerine girilen Swift kodunun 11 haneli olması gereklilik gösterdiği durumlarda transfer işlemi sırasında Swift kodunun sonuna X karakteri eklenilerek hane sayısı 11’e tamamlanılır. Örneğin Ziraat Bankası’nı Swift kodunu 11’e tamamlamak için mevcut olan 8 haneye 3 adet X karakteri girilerek 11 haneli TCZBTR2AXXX Swift kodu elde edilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin