Ana sayfa Evde Bakım Parası Şubat 2018 Evde Bakım Parası Ne Zaman Yatacak?

Şubat 2018 Evde Bakım Parası Ne Zaman Yatacak?

0
Şubat 2018 Evde Bakım Parası Ne Zaman Yatacak?
evde bakım parası 2018

2018 şubat ayı evde bakım parası zamlı yatırılacak olup, maaşların ne zaman ödeneceği konusunda bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Zira geçen ay yani ocak 2018 evde bakım maaşı geç yatmış ve aynı durum acaba bu ayda yaşanır mı soruların gelmesine neden oldu!

Şubat 2018 Evde Bakım Parası Ne Kadar?

2018 yılı asgari ücretlerin zamlanarak artırılması neticesinde tüm maaşlarda artmış yaşandı. Bu zamlı maaşlardan bir tanesi de evde bakım parası oldu. Engelli bireylere bakarak onların yaşama konusunda destek vererek eli ayağı olan bakıcıların maaşlarında yaşanan artış, bir nebze olsa da sevindirdi vatandaşları. Ancak şimdiden belirtmekte fayda var ki; o da evde bakım parası alan bireylerin almış olduğu maaşların yetersiz kalması.

Zamlı evde bakım parası tutarı 2018 yılı için 1068 TL olarak belirlendi. Yine her zaman olduğu gibi maaşların ziraat bankası hesaplarında yatacağını belirtelim. Evde bakım parası alanlar, maaşlarını bu bankadan alsalar da, maaşların düzensiz yatmasından şikayetçi. Nedeni de her ay sabit bir tarihin olmaması ve bekleme sürelerinin değişmesine bağlı olarak ödeme tarihleri için rahatsız olduklarını belirtmeleridir.

Şubat 2018 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Ödenecek?

Bilgi edindiğimiz kurumlara göre maaşların bu ay, önceki aya göre daha erken ödeneceği ve hızlıca tamamlanacağı umutlarının olması. Zira ocak ayında yaşanan aksaklıklar, ödeme bekleyen binlerce bakıcıyı zor durumda bıraktı. Özellikle Aile ve sosyal politikalar bakanlığı ödemelerin, şubat ilk haftasında tüm illere gönderileceği bilgisi verdi. Ancak denetimlerin devreye alınması ve engelli vatandaşların durumları (rapor süreleri) bakılarak ödemelere geçilecek. Bu nedenle son verilere göre evde bakım maaşı şubat 2018 ayı için;

9 şubat 2018 de başlayacak ve 24 şubat 2018 de bitirilmesi hedeflenmekte. Bakım parası almak için evde bakım maaşı alma şartları taşımanız gerekiyor. Bu nedenle bakıcı olma şartları taşımanız için bir takım etkenlere dikkat etmenizde fayda olacaktır. Bunlardan en önemlisi ; engelli bir yakının olması ve bu engellinin sağlık kurulu raporunda ağır engellidir ibaresi olması zorunludur. Ayrıca muhtaçlık gelir kriterine bakılarak aile fertlerinin buna uyan bütçelerin olmaması zorunlu. Son olarak ise engelli kişinin bakıma muhtaçlık konusunda heyet tarafından onay alması gerekiyor.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin