Kapalı

SSK Erken Emeklilik Nedenleri Nelerdir?

gss

iş kazası

Sosyal güvenlik kurumlarından emekli olmak için bu kuruma belirli pirim ödemelerinin yapılmasının yanında yaş haddinin de beklenmesi gerekir. Ancak sosyal güvenlik sistemine bağlı olarak çalışma hayatına devam ederken herhangi bir nedenle çalışamaz duruma gelme neticesinde şartlar sağlanıyorsa erken emeklilik hakkı doğabilmektedir. Bu nedenler hastalık iş kazası kaza geçirip çalışamaz durumda bulunma veya meslek hastalığı sayılabilir. Bu durumda bu kurum bağlı olan işçi maluliyet iddiası ile erken emeklilik talep edebilmektedir.

Erken emeklilik hakkı nasıl ortaya çıkar?

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı iken ortaya çıkacak bir kaza veya hasta olma sonucu işçinin iş yapma gücünün yüzde 60’ını yitirmiş olması gerekir. Bu tespit edildiğinde erken emeklilik hakkı doğar. Kamuda çalışanlar bu şart tam ortaya çıkmasa da görev yapamayacak halde bulunmalarının tespiti halinde erken emekli olabilir. Emekli olabilmek için on yıl sigortalı ve 1800 gün pirim ödemiş olmak gerekmektedir. Tabi bunu gerçekleştiremeyecek derecede muhtaç olduğu tespit edilenlerde bu şarta bakılmaz. Bu şartların sağlanıp sağlanmadığı yönetmelikle belirlenmektedir. Bu tespit sosyal güvenlik kurumunun il temsilciliklerinde yapılabilmektedir.

Kamuda çalışanlarda ise görev sırasında ortaya çıkan durumlar sebebiyle bu haktan yararlanabilmektedirler.Meslek hastalığı ise işçinin yaptığı iş nedeniyle uğramış olduğu fiziksel veya psikolojik hastalıklardır.Ayrıca yeni çıkan kanuna göre bir başkasının malul çocuğuna bakan kadın işçiler de erken emeklilik hakkından yararlanabilmektedir. Bu durumda sağlık kurulundan rapor alıp tespit il merkez sosyal güvenlik kurumuna başvurulması gerekir.

Maluliyet raporu nereden alınır?

Bağlı olunan sosyal güvenlik kurumunun sevk ettiği askeri hastaneler devlete bağlı üniversite hastanelerinden ve araştırma hastanelerinden alınmaktadır. Bu raporu sağlık kurulları vermektedir.Bu raporda yüzde 60 çalışma gücü kaybı kararı verildiğinde erken emekli olunabilir. Aksi halde olunamaz. Bu raporun kararı sosyal güvenlik kurulu tarafında açıklanmaktadır.Maluliyet geliri ile sürekli iş göremez aylığını aynı anda hak edenler bu iki aylıktan fazla olanın tamamını alır. Diğer az olanın ise yarısını alır. Bu hakların doğması halinde erken emekli olunabilir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top