Ana sayfa Banka Haber Sosyal Güvenlik Kurumunda Unutulan Paralar Nasıl Sorgulanır?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Unutulan Paralar Nasıl Sorgulanır?

1
Sosyal Güvenlik Kurumunda Unutulan Paralar Nasıl Sorgulanır?
Sosyal güvenlik kurumunda unutulan para nasıl sorgulanır

Son zamanlarda medyaya da yansıyan bir durum olan SGK’ da unutulan paralar ile ilgili pek çok kişinin zihninde soru işaretleri belirmektedir. Kişilerin hakları olan bu paraların sorgulanması ve akıbeti ile ilgili neler yapılacağı ile ilgili detaylı bir araştırma yapmak gerekmektedir.

Yaşayan veya vefat etmiş olan kişilerin unutulan paralarını almak ile ilgili iş ve işlemlerin nasıl yürütüleceği ile ilgili bilgiler doğrultusunda müdahale etmek ve hakkını aramak her bireyin yasal hakkıdır.

Sigortada sgk unutulan para sorgulama; unutulan paralar ile ilgili  15 Haziran 2018 tarihine kadar başvuru yapmak gerekmektedir. Belirlenen tarihe dek alınmayan paralar, sonrasında Güvence Hesabı adı verilen sisteme aktarılacağından paranın sahipleri tarafından alınması mümkün olmayacaktır. Böylelikle sigortadan para talep etme hakkını yitiren bireylerin zor duruma düşmesi olası bir durumdur.

SGK Para Sorgulama

Ölen kişilerin sigortada unutulan paralarını ise yakınlarının talep etme hakkı vardır. Böyle bir kişinin yakını, paranın kaldığı sigorta firması ile iletişime geçerek kalan parayı talep etme hakkına sahip olmaktadır. Bu durumda da 15 Haziran 2018 tarihinden sonra işlem yapanlar geç kalmış olacaklardır.

Geçmişte çok fazla sayıda sigortada unutulan para olduğu ortadadır. Geçmiş yıllara bakıldığında özellikle 2017 yılı verileri incelendiğinde 125.000 kişinin toplamda 42 milyon TL parasının sigorta şirketlerinde unutulduğu görülmektedir. Bu toplam rakamın büyük kısmını ise biriken hayat sigortası paraları ve araçlar için alınması beklenen hasar – kaza tutarları oluşturmaktadır.

İnsanların 2018 yılında unuttukları paralar ise daha da artmış olup bu yıl 175.000 kişinin toplamda 45 milyon TL’yi sigorta firmalarında unuttuğu görülmektedir. Bu miktarlardaki en büyük oran ise hayat sigortalarından kalan paralar olduğu ortaya çıkmaktadır.  En kısa zamanda bireylerin bu paraları sorgulayarak talep etmesi gerekmektedir.

Sigortada kalan paraları sorgulamak için güvence hesabının alacak sorgulama sayfası tıklanarak kişisel bilgiler istenilen bölümlere girilmelidir. Bu şekilde sigortada unutulan para olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Elde edilen bilgiler ışığında, şayet unutulan bir para mevcut ise mutlaka ilgili sigorta kurumuna başvuru yapılmalı ve para talep edilmelidir.

Sorgulama Nereden Yapılmalıdır?

Bilgi edinmek için diğer bir yolda sigorta şirketlerinin sitelerine girerek oradan araştırma yapmaktır.

SGK, kurumdan alacakları olan bireylere sosyal medya aracılığı ile duyuru yapmıştır.  Bunun nedeni ise belirlenen tarihlerde içerisinde sgk unutulan para sorgulama yapılarak eğer alması gereken tutarlar alınmadığı alınmaz ise tutarların zaman aşımına uğraması ve tutarların SGK’ nın kasasına girmiş olacağı gerçeğidir.

Günümüzde devletten alacaklı olanların toplam maliyet tutarı ise 13 Milyon TL gibi büyük bir tutar olduğu bilinmektedir. SGK’ da ise 3 bine yakın kişinin rapor paralarının ve cenaze yardımları ile ilgili paraların unutulduğu ve bununla ilgili başvuru yapılması gerekliliği belirtilmektedir.

 

1 Yorum

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin