Kapalı

Sosyal Devlet ve SGK

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ; toplumun mümkün olan en iyi refah düzeyinde yaşaması için çalışan insanlardan belirli bir süre aylık bir ücret alarak , çalışmayacak duruma geldiklerinde hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamaları için onlara maaş bağlama ve sağlık sorunlarını çözme,ilaç ihtiyaçlarını giderme için devletin oluşturduğu bir sistem kurduğu bir kurumdur. Devlet, çalışan vatandaşlarından aylık belirli bir miktar para alır ve bu parayı kullanır. Prim karşılığında vatandaşının sağlık sorunlarını halleder, ve prim ödeyenleri belirli bir yaştan sonra da emekli ederek ölünceye kadar onlara para öder.Emekli kişi öldüğünde de , bakmakla yükümlü olduğu bekar kızı ve eşi varsa onlar maaş almaya devam ederler.

Yeni düzenleme ile her Türk vatandaşı Genel Sağlık Sigorta güvencesi altına alınmıştır.Prim ödeme gücü bulunan işçi memur veya özel şirket-işyerlerinde çalışanlar yine belirli bir aylık prim ödemeye devam ederler. Hiçbir geliri olmayan ya da aylık geliri kişi başı asgari ücretin üçte birinden az olan vatandaşların gss primlerini de devlet öder, sağlık hizmetlerini sağlık ocaklarında ve ya devlet hastanelerinde karşılar.İlaç tutarlarının büyük bir bölümünü üstlenir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını aracı kılarak geliri olmayan vatandaşa giyim kuşam yiyecek içecek yardımları yapar.

Devletimizin Sosyal hukuk devleti olması , vatandaşlarını – gelir düzeyi ne olursa olsun -korumasını gerektirir. Devlet tüm olanaklarını seferber ederek vatandaşlarına hizmet eder.Tüm devlet kurumlarında olduğu gibi ,Sosyal Güvenlik Kurumu’nda da amaç vatandaşın sağlık sorunlarını gidermek , belirli bir yaşa geldiğinde emekliliğini tesis edip rahat bir yaşam sürmesi için imkanlar çerçevesinde vatandaşını koruyup kollayarak vatandaşına hizmet etmektir.Emeklilik yaşı gelmeden , oluşabilecek herhangi bir kaza /hastalık /ölüm durumunda da devlet sigortalı kişi ve ailesine yardım elini uzatır.

Prim ödeme gücü bulunmayanlar, evsizler, işsizler ,sakatlar da yine sosyal devletimizin güvencesi altındadır.Daha iyi yaşam şartlarına sahip olmak bireyden topluma toplumdan devlete kadar herkesin esas hedefidir.
Devletimizin Sosyal Güvenlik Kurumu da daha iyi ve refah düzeyi yüksek bir hayat kalitesi sunmak amacındadır.Son yıllarda Genel Sağlık Sigortası ,kapsamına tüm vatandaşları almış, 18 yaşına kadar olan tüm çocukların koşulsuz tedavi ve ilaç masraflarını karşılamaktadır.
Sosyal güvenlik kurumu diğer sağlık kurumlarıyla birleşerek tek bir çatı altında toplanmıştır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top