Kapalı

Sorularla Katılım Bankacılığı

1990’lı yılların sonlarına doğru İslami holdingler ve şirketlerin, faizsiz büyük kazanç, kar ve zarar ortaklığı, helal kazanç gibi sloganlarla insanlardan topladığı paralarla bir süre hizmet vermiş ve müşterilerine belli bir dönem kar payı dağıtmışlardır.

Daha sonra ki yıllarda her nedense bu holding ve şirketler zarar ettiğini savunup, insanlardan topladıkları fonlarda yavaş yavaş azalmalar meydana gelmiş, bu azalmalar belli bir dönemden sonra anaparalara kadar inmiştir. Ve holdinglerin iflası ile helal kazanç ve faizsiz kazanç altında para yatıran binlerce kişi mağdur olmuş, yıllarca biriktirmiş oldukları paralar buhar olup uçmuştur. İnsanların yaşadıkları bu mağduriyet sonrası, bu tür banka ve holdinglere güven azalmış ve bu kesimin elinde ki paralar piyasaya sürülmeyip, yastık altlarında yıllarca saklanmıştır.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu kesimlerin elinde ki paraları ortaya çıkartmak ve ekonomiyi canlandırmak için devlet destekli katılım bankaları kurulmaya başlanmıştır. Bu yazımızda sorularla katılım bankacılığını tanımaya çalışacağız.

1-KATILIM BANKALARI NASIL ÇALIŞIR? Kişilerden toplanan fonların, bankanın yürüttüğü endüstri, ham madde, makine, teçhizat, kiralama, satın alma, kredi verme ve bankacılık hizmetleri altında yapılacak yatırımlar sonrası elde edilecek karın, fon sahiplerinin yatırmış olduğu miktarlara göre eşit dağıtılma sistemine dayanmaktadır. Yani, fon sahiplerine, yatırdıkları fon miktarına göre önceden belirlenmiş bir kar oranı veya miktarı verilmemektedir. Kar ve zarar ortak sistemine dayanmaktadır.

2- KATILIM BANKALARI MÜŞTERİLERİNE KREDİ VERİYOR MU? Katılım bankaları, klasik bankalar gibi müşterilerine kredi vermektedir. Ancak verilen kredi nakit para değil, mal üzerine dayanır. Kredi talebinde bulunan kişi ve tüzel kişileri satın almak istedikleri malı bankaya bildirir. Banka, uygun gördüğü zaman, müşterisinin satın almak istediği malı, onun yerine peşin fiyatına satın alıp, müşterisine belli bir kar marjı karşılığı, vadeli olarak satmaktadır. Yani ortada nakit para dolaşımı yoktur.

3- KATILIM BANKACILIĞI BAŞKA HANGİ HİZMETLERİ VERİR? Klasik bankaların vermiş olduğu tüm hizmetler katılım bankalarında da mevcuttur. Çek, senet, poliçe, teminat mektubu, kredi kartı, para transferleri gibi hizmetler yer almaktadır.

4-KATILIM BANKALARI KAR VEYA ZARAR PAYLARINI NASIL BELİRLİYOR? Bankanın toplamış olduğu fonları, alım, satım, kiralama ve bankacılık işlemlerinden elde edilen karlar  ( zararlarda ) bir havuza toplanır. Bu kar veya zarar oranları günlük veya haftalık olarak hesaplanıp, her hafta başında ilan edilir. Vade süresi dolan ve fonunu çekmeyen isteyen müşterilere, anaparasının dışında elde etmiş olduğu kar payı da teslim edilir.

5-KATILIM BANKALARINA YATIRILAN PARALARIN GARANTİSİ VAR MI? Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından, katılım bankalarına yatırılan anapara ve kar payını 100.000 TL’lik değeri sigorta altındadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top