Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Sıfır Faizle İhtiyaç Kredisi Alabilir Miyim?

Sıfır Faizle İhtiyaç Kredisi Alabilir Miyim?

0
Sıfır Faizle İhtiyaç Kredisi Alabilir Miyim?

Banka kredilerinde tüketicilerin de bankanın da amacı kar elde etmektir. Bu nedenle hiçbir bankanın sıfır faizle müşterisine kredi sağlayarak kar elde etmesini beklemek imkansız olmaktadır. Fakat pazarlama stratejisi olarak ‘’Sıfır Faizli Banka Kredisi’’ ismi ile karşımıza çıkan durumda banka tüketiciye kredi imkanı sağlarken faiz oranını başta almaktadır. Yani bu durum tamamen bankaların tüketiciyi kredi almaya teşvik amacıyla uyguladıkları bir taktiktir. Aksi halde hiçbir kar sağlamadan bankaların sıfır faiz uyguladığı görülemez bir durum. Tüm ticaretlerde de bu böyledir. Hiçbir firma ya da satıcı kar elde etmeden ürün satışı gerçekleştirmez. Nihayetinde ise kar sağlayabilmek için ürünlerin satış fiyatına KDV oranları eklenir.

Sıfır faizle ihtiyaç kredisi alma hevesine kapılan müşteriler için bankaların uyguladığı ufak bir taktik çoğu kez olumlu sonuçlanmaktadır. Banka her ne kadar sıfır faiz stratejisini uygulasa da işlemler başında dosya masrafı ya da ek masraflar şeklinde faizi krediye yansıtmayı başarmaktadır. Ayrıca bankaların dosya masrafı ya da kredi masrafı olarak yansıttıkları bu faiz oranı diğer kredilere göre daha yüksek olmaktadır. Yani kredi kullandırma aşamasında bankaların tüketiciden başlangıçta aldığı masraflar toplam kredi miktarının faiz oranıdır. Hal böyle olunca bankaların uyguladığı sıfır faizle ihtiyaç kredisi taktiği birçok tüketiciyi aslında mağdur etmektedir. Özellikle de bankalardan acil kredi ihtiyacı olan müşteriler bazen bu durumu görmezden bile gelebilmektedir.

Bankaların tüketicilere uyguladığı sıfır faizli ihtiyaç kredisi sistemi bir nevi reklam gibidir. Banka tüketicileri genelde avantajlı durumlarda faydalanmayı tercih etmektedir. Sıfır faiz cazibesi de tüketicileri bankanın kapısına getirmenin en kolay yoludur. Peki bu durum nasıl engellenebilir? Bu durumun önlenmesi için bir seçenek yok. Eğer sıfır faizle ihtiyaç kredisi kampanyasını görürseniz pek de inanmayın. Siz kredi alırken tüm bankaları dolaşarak en düşük faiz uygulayan banka seçimine dikkat edin. Sonuçta tüm bankalar sizden masraf giderleri göstererek kar elde edecektir. Önemli olan düşük faiz oranları uygulayan banka seçimi ile giderleri en aza indirmektir. Kar elde etmeden kredi veren banka bulmak kesinlikle imkanızdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin