Kapalı

Sicil Affı Uygulayan Bankalar Hangileri 2017

sicil affına kredi

Kredi sicil affı 2017 çıkmasının ardından genelde bankalar bu affı uygulamadıkları görülüyor. Sicil affı uygulayan bankalar 2017 konumuz ile artık sizler, sicil affından sonra bankalara giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sicil Affı Nedir?

Banka kara listesine giren kişinin 5 yıl süre ile bankalardan hepsinden olumsuz yanıt almasına bağlı olarak bazı yıllarda hükumet tarafından affın çıkarılması durumuna ” sicil affı ” denilmektedir. Günümüz toplumunda kredi almayan birey çok nadir bulunmaktadır. Hemen hemen herkesin bir banka üzerinde kredisi mevcut durumdadır. Bazı durumlarda bankalar kredi vermeye çekinebilir. Bu durumlardan bir tanesi de sicil affı dır. Sadece bazı bankalar bu durumdaki insanlara kredi verebilir.

Sicil affının oluşturulması için kişinin veya şirketlerin ya borcun tamamını ya da borcun belirli kısmını yapılandırması gerekiyor. Banka borcunu ödemeniz şart her halükarda.

Sicil Affı Uygulayan Bankalar

Sicil affı sicilin bozulması ile bankalar tarafından riskli grubunda olan kişilerdir. Bu kişilerin daha çok kredi notu düşüktür. Bunun yanı sıra bazı kişiler ise borçlanma, borcu geç ödeme gibi unsurlardan sicilini bozabilmektedir. Bu durum af ile geçici bir durum olabilmektedir. Af çıktığında bazı bankalar kredi verme işlemlerini açabilmektedir. Her banka bu risk grubuna güvenmese de bazı bankalar da bu durum tam tersidir. Bu bankalar ise, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Akbank, Denizbank, QNB Finans Bank, TEB (Türkiye Ekonomi Bankası), İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, HSBC, ING Bank, Odea Bank, Şeker Bank gibi bankalardır. Aslında bu durumda kredi vermeyen bankalar daha az bir liste oluşturabilmektedir.

Sonuç olarak bakıldığında sicil affına kredi veren bankalar bir hayli fazla olmak ile beraber bankaların bu duruma karşı göstermiş olduğu tutum da gayet olumludur. Bu durum daha çok kişinin kara listede olmaması sebebi ile olumlu olarak karşılanmıştır. Sicili bozuk olan kişiler bankalara kredi için internet üzerinden başvuru yapabilmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top