Ana sayfa Kredi Notu Sicil Affı İçin Başvuru Şartları Neler 2017

Sicil Affı İçin Başvuru Şartları Neler 2017

0
Sicil Affı İçin Başvuru Şartları Neler 2017
kredi sicil affı

2017 sicil affının çıkması ve yürürlüğe girmesinin ardından hemen herkesin aklında sicil affı için başvuru şartları neler konusu merak edilmiştir. Zira hükumetin bu affı çıkarması ile beraber aftan yararlanmanız için 2 şarttan en az birini yerine getirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde var olan sicil affından kesinlikle yararlanamıyorsunuz!

Sicil Affı İçin Başvuru Şartları Neler 2017

8 sene sonra gelen sicil affı yaklaşık olarak 12 milyon kişiyi ilgilendirmektedir. Bir çok kişinin belli şartları karşılayarak sicilleri temizlenecek ve artık bankalar ile rahat bir şekilde çalışabileceklerdir. Torba yasasında yer alan sicil affı meclisten geçmiş ve resmi gazetede yayınlanmış olup başvurularınızı yapabileceksiniz.

Sicil affı için resmi gazete yayınlanan 2 maddeyi karşılamanız durumunda bu aftan yararlanabilecek olup siciliniz temizlenecektir.İşte o şartlar;

  • Resmi gazete yayın tarihinden itibaren 6 ay içerisinden borçlu olduğunuz kredileriniz veya kredi kartlarınızın tamamını ödemeniz gerekmektedir.
  • Bu borçları tamamen kapatamayacak olmaları durumunda ise borçların yeniden taksitlendirilmesi yani yapılandırılma yapılması gerekmektedir.

Yukarıda bulunan 2 maddeden birini sağlamayan kişiler sicil affından faydalanamayacak olup sicilleri temizlenmeyecektir. Bu maddeleri yerine getirmeniz durumunda sicil affınız hemen temizlenecektir. Sicil affı temizlenmiş olan kişiler kredi notlarına bu hemen yansıyacak olup büyük bir yükseliş elde edecekler. Bu yükseliş sayesinde yeni kredi başvurusu yapacak olan kişiler kredi çıkmaları yüksek ihtimaldir.

Sicil affı başvuruları direk olarak kredi veya kredi kartı kullandığınız banka üzerinden sicil affından yararlanarak yapılandırma yapmak istiyorum demenizle kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz. Banka tarafından yapılandırma yapıldıktan sonra size yeni bir ödeme takvimi oluşturulur. Bu ödemeler düzenli olarak yapılması durumunda otomatik olarak sicil affı gerçekleşecek ve kara listeden çıkmak için 5 yıl boyunca beklemenize gerek kalmayacaktır.

2017 Kredi Sicil Affı Başvuruları

Başvurular bankalara yapılmakta olup, var olan iki şarttan en az birini sağlamanız gerekiyor. Ancak gelen bilgilere göre bankalar sicil affını uygulamaya yanaşmadıklarını görüyoruz. Nedeni de bankaların bu kişilere kesinlikle güvenmemesi ve yeniden kredi vermek istememeleridir. Ancak 2017 kredi sicil affının mart 2017 tarihi ile tüm bankalar tarafından resmen ilan edilmesi beklenmekte.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin