Ana sayfa İhtiyaç Kredileri SGK’dan Büyük Adım

SGK’dan Büyük Adım

0
SGK’dan Büyük Adım
kredi kullanımı

Sosyal bir hukuk devleti, hiç şüphesiz vatandaşının emeğini gözeterek onu korumakla mükelleftir. Bu, devletin birinci görevidir. Aynı zamanda devlet kontrolünde kişilere sosyal güvence verilmesi de temel haklarımızdandır. Türkiye’de bu işlemler, Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK aracılığıyla yürütülmektedir. SGK dâhilinde iş hayatıyla ilgili güvencelerimiz bilinmekte ve korunmaktadır. Buna göre emeklilik işlemleri de, yine aynı kurum aracılığıyla yürütülmektedir.

Ancak maalesef ülkemizde bazı kötü niyetli işverenler, çalışanlarına sigorta yaptırmamakta ve kaçak işçi çalıştırmaktadırlar. Aynı şekilde çalışanlarının maaşını düşük göstererek birtakım ucuz numaralar yapmaya çalışan işverenler de bulunmaktadır. Bu emek hırsızı kuruluşlar, artık devlet güvencesi ile SGK tarafından an be an takip edilecekler. Böylece Sosyal Güvenlik Kurumu, müfettişlerinin geliştirdiği yöntemler ile birkaç farklı yöntem ile işveren beyanı ile kendi kayıtlarını karşılaştıracak. Bu şekilde düşük maaş bordrosu gösteren ekonomi hırsızlarına büyük bir darbe vuracaktır.

Bu ay yürürlüğe girmiş bulunan tebliğ ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na, bankalara başvuran bireylerin maaş bordrolarını inceleme yetkisi verildi. Kısacası artık kredi kartı ya da kredi kullanmak için bankaya ibraz ettiğiniz maaş durumunuz, anında SGK tarafından da okunacak ve karşılaştırma işlemine tabii tutulacaktır. Bu şekilde herhangi bir usulsüzlük bulunursa, işveren firmaya büyük cezalar gelecek.

Yürürlüğe giren tebliğ ile ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu, gelir testlerine de ulaşabilecek. Genel sağlık sigortalarında kullanılan gelir testleri, böylece SGK’nın kontrolünden geçecektir. Alınan bu on kararlar ile işçi haklarında önemli adımlar atıldığı büyük bir gerçektir. Böylece işverenin, işçiyi ezdiği düzene dur demek istenmektedir.

Hülasa artık bankalarla olan iletişiminizin neredeyse her safhası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından inceleme altına alınabilecektir. Böylece işveren taifesinin yaptığı her usulsüzlük doğuran devlet nezdinde kontrol edilebilecektir. Bu gibi durumların ülke ekonomisine de oldukça büyük zararlar verdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Yani her vatandaş üzerine düşen görevi yapmalı ve bildiği usulsüzlükleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmelidir. Ancak bu şekilde düzenin ve emeğin kutsallığı korunmuş olacaktır. Unutmayın ki yeryüzünde en kutsal öğe, insan emeğidir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin