Ana sayfa Banka Haber SGK Rapor Parası Nasıl Alınır

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır

0
SGK Rapor Parası Nasıl Alınır

SGK rapor parası alabilmek için öncelikle SGK’lı bir çalışan olmanız gerekmektedir. SGK rapor parası, her hangi bir nedenden dolayı iş göremezlik raporu alındığı taktirde raporlu olan günlerinde iş verenden kesilmeden işçiye SGK tarafından ödenen paradır. SGK rapor parası almanız için öncelikle SGK raporlu olduğunuz günleri inceler ve sonrasında uygun görürse ödeme çıkarı. İş yeri içerisinde yada dışarısındaki bir nedenden dolayı çalışamadığınız sürede sizi mağdur etmemek için ödenir.

 SGK Rapor Parası

SGK rapor parasını da almak için yapılaması gerekenler vardır tabi ki de. Öncelikle doksan gün prim ödemiş olmanız gerekmektedir. Rapor parasını alabilmek için SGK’nın istediği evraklarla SGK müdürlüğüne başvurup istenen belgeleri ulaştırdıktan sonra gerekli araştırmadan sonra her hangi bir PTT şubesinden ve ya ziraat bankasından  rapor paranızı alabilirsiniz. Rapor parası kişinin ismine yatırılır. SGK rapor paranızın yatıp yatmadığını internet üzerinden sorgulayabilir yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Kimlik kartınızla yatan parayı güvenli bir şekilde çekebilirsiniz. SGK rapor parası evraklarınız ulaştıktan en geç 15 gün sonra isminizle birlikte yatırılır.

SGK ya bilidirler bürüt maaşınız üzerinden hesaplama yapılarak SGK rapor parası alırsınız. SGK rapor parası hesaplanırken yatarak tedavi ve ayakta tedavi ödenekleri farklıdır. Yatarak tedavi olup rapor parası alacaksanız toplam miktarın ½ oranında bir para alacaksınız. Ayakta tedavi olup rapor parası alacaksanız ise bu oran 2/3 ’tür. Küçük bir ayrıntıda şudur ki raporlu olduğunuz ilk iki gün için rapor parası ödenmez, rapor parası iki günü aşan raporlarda ödenir ve aşanlardaki ilk iki gün sayılmaz.

Konu ile ilgili bilgi almak için alo 170 sosyal güvenlik bilgi hattını arayabilirisiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin