Ana sayfa Banka Haber SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır?

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır?

0
SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk Yardımı Alma Şartları Kimler Nasıl çocuk yardımı alabilir Devlet aile kurumuna destek sunmak amacı ile çok cüzi miktarlar üzerinden veriliyor olsa da çocuk yardımı ödeneği ayırmıştır. 0 – 18 yaş arasındaki çocukları kapsayan bu ödenek her ay maaş ile birlikte yatırılmaktadır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki çocuk parası ödeneğinin alınabilmesi için sigortalı çalışan olmak gerekmektedir.

Bu yolla muhasebenize doğum raporu ile çocuğunuzun olduğuna dair bilgi verirseniz, bu ödenek sizin maaşınıza yansıyacak ve siz her ay bu ödenekten faydalanmış olacaksınız. Öz evlatlarınız için bu ödeneği alacağınız gibi, bunun yanında evlatlık olarak bakımını üstlendiğiniz, üvey çocuklar ve mahkeme kararı ile bakımınıza aldığınız çocuklar çocuk parası ödeneğini alabileceğiniz durumlardır. 0 ile 6 yaşa kadar ödenen miktar farklı iken 6 ile 18 yaş arasında ödenen miktar da farklılık göstermektedir.

Özellikle SSK’lı olarak çalışan ve belli dönemlerde çeşitli sebeplerden ötürü işten çıkmak durumunda olan kişiler işsizlik maaşı aldıkları zaman çocuk parası ödeneğinden aynı şekilde faydalanmış olacaklardır. Bu sebeple bu durumunda iş kur ile temsilciliğine bildirilmesi gerekir.

Çocuk Parası Yardımı Alma Şartları: Çocuk Yardımı Alma Şartları, Çocuk Parası Nasıl Alınır? Çocuk Parası Sorgulama, Çocuk Parası almak için ne yapılmalı, Çocuk Parası 2013 için şartlar

Çocuk Parası 2013

İlköğretimde okuyan erkek çocuklara aylık kişi başı 20 TL

İlköğretimde okuyan kız çocuklarına aylık kişi başı 25 TL

Ortaöğretimde okuyan erkek çocuklara aylık kişi başı 35 TL

Ortaöğretimde okuyan kız çocuklarına aylık kişi başı 45 TLdevlet tarafından ücret ödenir.

Çocuk Yardımı Alma Şartları için Sigortalı olanlara işveren istediği kadar çocuk yardımı yapabilir, Burada çocuk yardımından sigorta primi ve vergi indirimi söz konusudur. Memur maaş katsayıları 2012 bütçe yasasında artırılmamıştır daha sonra enflasyon zammı ile birlikte bir yükseliş olmuştur. Sonradan toplu sözleşme zammı ile katsayılar yeniden belirlenmiştir.

Çocuk Yardımı İçin Gerekli Evraklar

0-6 yaş grubu (yani 72 ay dahil) çocuk yardımı:

Aylık katsayı x Gösterge katsayı Eylül 2012 35,79 TL

6 yaş üstü 2012 çocuk yardımı:

Aylık katsayı x Gösterge katsayı Eylül 2012 17,90 TL

6111 sayılı yasaya göre 01.01.2011 den sonra geçerli olmak üzere devlet memurlarında iki çocuk sınırı kaldırılmıştır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin