Ana sayfa Taşıt Kredileri Senetle Araba Veren Kurumlar Firmalar

Senetle Araba Veren Kurumlar Firmalar

0
Senetle Araba Veren Kurumlar Firmalar

Araba sahibi olmanın neredeyse bir zorunluluk haline geldiği şu günlerde, araç sahibi olmak isteyenlere bankalar tarafından 36 aya varan taşıt kredileri veriliyor. Ancak bankalardan taşıt kredisi alabilmek için kredi talebinde bulunan kişinin kredi notunun yüksek olması yahut kendi adına kayıtlı arsa, daire gibi bir gayrimenkul üzerinde banka lehine ipotek kurması gereklidir. Bu açıdan bankaya teminat olarak gösterebileceği herhangi bir menkul, gayrimenkulü olmayan kişilerin bankadan kredi alabilmesi pek mümkün değildir. Bu durumun farkında olan araba alım-satımı yapan kurumlar ve araba firmaları, insanların araba sahibi olabilmesi için senet karşılığında araba veriyorlar. Nitekim kredi notu yüksek olmayan ve bankadan taşıt kredisi alamayanlar, senetle araba veren kurum ve firmalarla iletişime geçerek senet karşılığında araba alabilirler.

Senetle araba veren kurum ve firmaları, internetten araştırma yaparak bulabileceğiniz gibi İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Adana, Mersin, Erzurum, Sivas, Diyarbakır gibi büyük şehirlerde bulunan araba galeri ile görüşerek de bulabilirsiniz. Nitekim bir tanıdık vasıtasıyla bulacağınız araba galerileri herhangi bir peşinat dahi talep etmeden senetle araba verebilirler. Bunlar dışında senetle araba veren kurum ve firmalar şunlardır;

  • Wowwo

Wowwo, Yeşil Holding tarafından kurulan ve internet üzerinden sıfır ve ikinci el araba alım-satımı yapılan online bir galeri sitesidir. Araç sahibi olmak isteyenler, Wowwo sitesi üzerinden beğendikleri aracın %35’ini peşin olarak ödemek suretiyle senet karşılığında araba alabilirler. Wowwo, araba almak isteyenlere 48 aya varan vade seçenekleri sunuyor. Yeşil Holding, güvencesi altında olan Wowwo sitesinden senet karşılığında alınan araçların devri, senetler ödendikten sonra alınabilir.

  • Birarabam

Birarabam, orta ve dar gelirli ailelerin araba sahibi olabilmesi için 80 aya varan vade seçenekleri ile senet karşılığında araba vermektedir. Birarabam sitesi üzerinden alınan araçlar için ayrıca bir faiz yahut vade farkı ödenmesi gerekli değildir. Nitekim birarabam sitesi üzerinden sıfır yahut ikinci el olarak alınan araçlar için taksit dönemlerini de kendiniz belirleyebilirsiniz.

Birarabam sistemine kayıtlı olanlar, almak istedikleri araçların bedeline göre 36 ila 60 kişi arasında değişen gruplara dahil edilir. Araba sahibi olmak isteyenler arasında yapılan çekilişle beraber araç sahibi olmak isteyenlerin sıralaması oluşturulur. Grup dahilinde sırası gelene istediği tutardaki araç alınır ve teslim edilir. Gruptaki herkesin aracı alınana dek herkes düzenli olarak araç taksidini ödemeye devam eder.

Senetle Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senet karşılığında araba alırken piyasadaki dolandırıcıların tuzağına düşmemek adına özellikle aracı aldığınız kurum ve firmanın güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.Nitekim senet karşılığında araba veren kurum veya firmanın güvenilir olduğuna inansanız bile aracı almadan evvel kendi araç ustanıza inceletmeyi unutmayın, aksi halde araba bedeline karşılık senet düzenleneceği için senedi ödemekten imtina edemezsiniz.

Parası olmayan ve kredi çekemeyen kişiler senet karşılığında araba alırken, düzenlenen senetlerin TTK hükümlerine uygun olarak düzenlendiğine, senette yazılı bulunan bedel kaleminin “#” işaretiyle kapatılmış olmasına dikkat etmeliler. Senette yer alan bedel hanesinin düzgün doldurulmaması halinde araba satışını yapan kurum veya firma tarafından senette tahrifat yapılarak araç sahibi zarara uğratılabilir. Ayrıca aracı satın almadan evvel ileride sizin açınızdan garanti teşkil etmesi adına, senet satışını yapan kurum veya firma ile araç satış sözleşmesi imzalamayı unutmayın. Nitekim daha sonra araba ile ilgili çıkabilecek ihtilaflarda bu sözleşmeler sizin için bir garanti olabilir.

Senetle araba veren kurum veya firmalar, satışını yaptıkları arabaların bedelini belirlerken piyasanın çok üstünde bir değer biçebilirler. Bu nedenle senet karşılığında almaya karar verdiğiniz aracın piyasa fiyatlarını çok iyi analiz etmeniz gereklidir. Aksi halde araba bedelinin senet ile ödenmesinden kaynaklanan vade farkıyla beraber aracın iki katına kadar bir para ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca senetle araba aldıktan sonra senetlerin vadesi gelmeden evvel ödeyebilecek maddi gücünüz olması halinde, toplam borç miktarından faiz indirimi yaptırabileceğinizi unutmayın.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin