Ana sayfa Banka Haber Senet Ne Zaman Protesto Olur?

Senet Ne Zaman Protesto Olur?

0
Senet Ne Zaman Protesto Olur?
seneti protesto etmek

Senet bir borç verme sözü gibi düşünülebilir ; ödenmediği takdirde protesto edilebildiği gibi bireyler senet ne zaman protesto olur, sorusuna yanıt aramak isteyebilir. Dolayısı ile borç veren ile borcu alan kişi arasında bir takım anlaşmazlık çıkma ihtimaline karşın imzalanan senet, protesto edilerek yasal işlemlerin başlamasını sağlayabileceğinizi unutmadan belirtelim. Senet sizlere bir kağıt parçası olarak gelebilir ancak borçlar kanununda adı geçmekle beraber, yasal dayanağının olduğunu da belirtelim. Aslında o kağıt parçası bir çok kişinin hayatını değiştirebilecek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.

Seneti Protesto Etmek Ne Demek?

Seneti protesto edecek olan şahıs, senet üzerinde verilen tarihin geçmesi durumunda bu işlemi başlatabilir. Yani bir nevi yasal süreç başlamış oluyor. Bu işlemi 2 farklı kısım protesto edebilir. Eğer ki kişi yerine banka protesto edecek ise, genelde vade tarihi + 2 gün mesai süresine kadar süre verilir. Genelde bankalar, borçlu olan şahsın ikamet ettiği banka şubesine seneti gönderiyor. Sonrasında banka o adrese senet hakkında ihtarname çeker ve ödeme tarihinin geldiğine dair bir takım evraklar sunar. Yasal işlemlerin de başlayabileceğini belirtir.

Bununla beraber seneti protesto eden şahıs olacak ise ; vade tarihi geldi ve ödeme yapılmadı +1 gün içinde banka şubesine giderek senet protesto edilmesi gerekiyor. Yasal dayanaklardan yararlanmak isteyenler, kesinlikle protesto günü bu işlemi yapmalılar. Aksi takdirde zaman gecikmesi nedeni ile sadece başvuru kabul edilir. Protesto edilmeyen senetler bir nevi alacaklarımdan vazgeçtim anlamına geldiğini unutmayınız. Bu işlemi borcu veren kişilerin takip etmeleri gerekiyor. Zira borcu alan kişiler genelde bu işlemleri kafalarına takmazlar.

Senet Nasıl Protesto Olur?

Öncelikle neden senet protesto olur onu açıklayalım. Birine mal karşılığında veya bir borç konusunda senet ile anlaşma yoluna gittiniz. Vade tarihi atıldı ve vade süresi geldiğinde kişiden ödeme alınmadığını gördünüz. Hemen o gün seneti protesto etmeniz gerekiyor ki, yasal işlemler başlasın. Veya şahıs bu senetin kendisine ait olmadığını derse, yine protesto etme hakkına sahipsiniz. Tabi yine aynı süreç içerisinde olmalıdır. Aksi takdirde yukarıdaki işlemleri kabul etmiş sayılırsınız.

İlgili süreçte noter tarafından evraklar alınıyor ve borun yapılmadığına dair kanıtlar çıkarılır. Bu işlem oldukça önemlidir. Borcun ödenmediğine dair noter tarafından şahsın adresine belgeler gönderilerek, borcun ödenmesi talep edilir. Kişiler genelde bu işlemde borcu ödemediklerinde direk olarak bankalar ile arası açılır. Hali ile şahsın kredi notu düşer veya sıfırlanır. Ek olarak var olan borç artık faiz karşılığında işlenerek katlanabilir. Senet protesto edilirken sizlerden ücret talep edilmez. Her hangi masraf oluşursa, karşı taraf ödemek zorunda kalıyor.

Senet Protestosu Nasıl Kalkar?

Farz edelim ki, borçlu olan şahıs için borcunu ödemediğine dair senet protestosu açtınız. Ve sonrasında şahıs ile ödemede anlaşırsanız, bu protesto nasıl iptal olur veya nasıl kalkar? Bu durum banka ile şahıslar arasında da aynı olması nedeni ile 2 cevabı da verelim. Genelde bankaların bu işlemde senetin aslını alacaklı olan kişiye ve ödeme emrini de borçluya gönderir. Eğer ki borçlu olan şahıs protestodan sonra ödeme yaparsa, senet protesto kaldırma yazısını Merkez Bankasına fakslar. Bu faksın bir nüshasını da borçlu olan şahsa verir. Alacaklı kişiye ödeme yapılmış ise bu alacaklının kesinlikle bankaya protesto kaldırmasını talep etmesi gerekiyor. Aksi takdirde KKB (kredi kayıt bürosu) kurumunda sizlerin protesto yazısı kalıcı olarak kalır. Dediğimiz gibi borç ödenmiş ise alacaklı kişinin bankadan bunu bildirmesi zorunludur.

Tüm bu işlemlerde protesto edilen senet borcu ödenmezse ne olur, sorusuna yanıt arayalım! Öncelikle senet takibe düşer. Ancak borçlu yani senet üzerinde adı geçen şahıs, tüm bankalar ile ilişkisi kesilir. Kredi onayı alamaz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin