Ana sayfa Banka Haber Senet Nasıl Yazılır – Senet Çek Örneği

Senet Nasıl Yazılır – Senet Çek Örneği

0
Senet Nasıl Yazılır – Senet Çek Örneği
senet örneği

Senet örneği hakkında bilmeniz gerekenleri ve senet nasıl yazılır konusunda tüm detayları resimli ve anlatımlı olarak sizlere sunarak, bilgi sahibi olabilir hatta sizlerde artık senet doldurup imzalayabilirsiniz. Senet örneği ile zaten tüm detayları görerek anlam kazanmış olacaktır.

Senet örneği

Senetler genelde aynıdır sadece üzerindeki boşluklar doldurunca değişmektedir. Senet demek ödeme esnasında hazır bulunmayan paranın vadeli bir şekilde tahsil edeceğini beyan etmesidir. Genelde senet ile iş yapanlar büyük risk altındadır. Senetlerin karşılıksız çıkması en çok rastlanılan durumlardan bir tanesidir. Senet ile alışveriş esnasında rakamların yanlarında boşluk bırakılmamasına özen ve dikkat gösteriniz.

Senet nasıl doldurulur konusunda aşamalı olarak giderek sizlere bu konuda daha da yardımcı olacağız. Elimizden geldiğince senet nasıl doldurulur veya senet nasıl yazılır sorularına ek olarak senet nasıl tahsil edilir konusu gibi önemli açıklamaları da dile getireceğiz.

senet ornegi - Senet Nasıl Yazılır - Senet Çek Örneği
senet örneği

Senet nasıl doldurulur? Anlatımlı

Öncelikle 1. kısımda ödeme günü yazılıyor orada ödeme tarihinin yapılacağı yani tahsil günü olarak bilinir. Senette adı geçen kişi o tarihte ödemesini yani senetin ödemesini tahsil etmek zorundadır. Vade tarihi olarak da bilinen ödeme günü senet üzerinde yazılmalıdır boş ise senet sahibi istediği tarihi atabilir buna dikkat ediniz!

2.kısımda ise türk lirası kutucuğu olarak bilinen ödeme miktarıdır. Borçlunun açık bir şekilde beyan ettiği borç tutarının kanıtıdır. Buraya yazılan rakamların yanına kesinlikle kare işareti bırakın ki rakamlar üzerinde oynanma olmasın. Zira bu şekilde senet dolandırıcılığına maruz kalanların sayısı fazladır. Adamın senet borcu 100 bin TL ise yanına kare işareti bırakmadığı için o borcun yanına bir sıfır 0 rakamı eklendiğinde 1 milyon TL borçlu haline gelebilirsiniz.

3. kısım boş bırakın.

4. kısım da ise 1.kısımda yazılan rakamların yazı ile kayda alınmasıdır. Yani 1. kısımda farz edelim ki 11/12/2017 de yazılmış ise 4. kısımda bunu yazı ile 11 aralık 2017 diye yazmalısınız. Buranın amacı ödeme gününün teyit edilmesi içindir. Her hangi bir olumsuz durumda buradaki tarih esas alınacaktır.

5. kısım hamili kısmı yani borcu veren kişinin ad ve soyadı yazılmasıdır. Senet borcunun kime verileceği olarak da bilinmektedir. Rakamlar ile belirtmek istersek 12 numaralı kişi, 5 numaralı kişiye borçludur.

6.kısım ise tutarın yazı ile yazılmasıdır. 2.kısımda görünün rakamları yazı ile yazacaksınız ve yanına yine kare işareti bırakın ki fazla tutar girilmesin.

7. kısım ise 6 kısımda yer edinen tutarın kösüratıdır genelde burası önemsizdir boş bırakın.

8. kısım —- işareti bırakalım önemsizdir.

9. kısımda ise senet borcunun neden ödenmesi gerektiği belirtilir. Buraya nakden veya malen olarak yazılması önerilir. Yani bir mal yada hizmet karşılığı düzenlenmiş ise Malen, nakit para için düzenlenmişse Nakden yazılabilir. Boş bırakılmasında bir sakınca olmayıp yazıldığında ispat kolaylığı sağlar.

10. kısımda ise senetin hangi ilde imzalandığını belirtir. Buraya ilin adı yazılmalıdır. O ilin mahkemeleri esas alınır.

11. kısımda ise senetin düzenleme tarihi yazılır. Altına ise il bilgisi yazılmalıdır. Buranın altına da imza atılması zorunludur.

12. kısımda ise borçlu olan yani seneti kabul eden şahsın tüm bilgileri yazılmalıdır.

Senet hakkında bilmeniz gerekenler

Öncelikle senet işi yapanlara güveniniz %15 oranında olmalıdır. Senet ile iş yapanlar aynı şekilde borçluya da %10 güvenmelidir. Sonuçta bir borç veriliyor ve borcu kabul edenin parasının olmadığını önceden bilmeniz gerekiyor. Senet üzerinden imza yok ise kesinlikle asılsızdır ve isterseniz 1 Trilyon yazsa bile o senet işleme girmez. Senet hükmünde geçerli sayılabilmesi adına imza esas alınır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin