Kapalı

Şekerbank Esnaf Kredileri

Türkiye’nin yarım asırlık geçmişi olan en eski bankalarından biri olan ve 1993 yılında özel banka statüsü kazanan Şekerbank, esnafa en çok destek veren bankaların başında gelmektedir. Bu yazımızda da Şekerbank’ın esnaflara değişik isimlerde sunmuş olduğu Esnaf Kredilerinden bahsedeceğiz.

Şekerbank’ın esnaflara dair ilk kredisi Esnafım Kredisidir. Esnafa özel, Şekerbank’ın uygun faiz oranları ile kullandırdığı bu kredide, müşterilerine 60 ay vade imkânı sunmaktadır. Şekerbank, bu kredi de esnaflara ilk 4 ay ödememe imkânı da vermiştir. 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 aylık dönemlerde eşit parçalarda ödemek koşuluyla 250.000 TL ‘ye kadar kredi kullandırma imkânı sağlamaktadır. Şekerbank’ın esnaflara özel diğer bir kredisi ise Borçlu Cari Hesap Kredisidir. Esnafların, işletmelerinin giderlerinin karşılanması için vadeye bağlı olmaksızın giderilebilmek için hizmete sunmuş olduğu bir kredi türüdür.

Üreten Kredi ise esnafların nakit ihtiyaçlarını karşılaması için hazırlanmış, faizi her üç ayda bir ve kredi kapsamında tahakkuk eden bir esnaf destek kredisidir. Bu kredinin en önemli özelliği, kredi faizinin, esnafın Şekerbank’ın diğer ürünlerinin kullanımına göre yeniden hesaplanmaktadır. Çek defteri, kredi kartı, kredili mevduat hesapları, post cihazları, otomatik ödeme talimatları, diğer kredi ürünleri gibi bankanın diğer hizmetlerinin ne kadar kullanıldığı ve kullanım hacminin büyüklüğüne göre faiz uygulandığı bir sistemdir. Sözün kısası, esnaflar Şekerbank’a ait banka hizmetlerini ne kadar çok kullanırsa Üreten Kredi faiz oranı da o kadar çok düşmektedir. Sabit bir faiz kuru yerine, müşterinin banka hizmetlerini kullanımına göre değişen değişken faiz kullanılmaktadır.

Şekerbank’ın esnaflara özel diğer bir kredisi ise Spot Kredisidir. Bu kredide, ihtiyaç olan kredi tutarının tamamını hem alıp, kredinin vade süresi sonunda yine tamamını faiziyle beraber ödemek sistemine dayanan bir kredidir. Şekerbank’ın diğer esnaf kredileri ise; Hal esnafı için Taptaze Esnaf Paketi, Fırıncılar için Ekmeğinize Destek Paketi, Turizm sektörü için Beş Yıldızlı Destek Paketi, Eczacılar ve gözlükçüler için Eczacı ve Gözlükçülere Net Destek paketi adı altında krediler kullandırmaktadır.

Yine Kadın esnafımızın ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan Kadın Esnafa Destek Paketi, Kadın İşletmecilere Destek Paketi hizmetleri vermektedir. Şekerbank, esnaflara post desteği, çek karne desteği, teminat mektup desteği, iş yeri açma kredi destekleri de vermektedir. Şekerbank’ın esnafa özel son kredi paketi ise Eko Kredidir. Esnafın emeğini ve enerjisini koruma sloganı ile hizmete giren kredide, enerji tasarrufu için yapılacak yatırımlar için tasarlanmıştır. Böylece esnafın, elektriğe, suya, doğalgaza ödeyecekleri miktarların azalmasını amaçlamaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top