Ana sayfa Banka Haber Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart Nedir?

0
Sanal Kart Nedir?

İnternet ortamında güvenli alışveriş yapabilmek için tasarlanmış, internet ortamında alışveriş yapmaya yarayan ve sadece alışveriş yapılması gereken tutar kadar kredi kartınızdan yüklenip kullanılan, tek kullanımlık sanal alışveriş kartlarına Sanal Kart adı verilir.

Kredi kartları her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da özellikle internet ortamında yapılan alışverişlerde, kart bilgilerinin kopyalanma riski bulunmaktadır. Korsanlar tarafından, alışveriş yapmış olduğunuz ve özellikle 3D Seucre adı verilen güvenli alışveriş özelliği olmayan sitelerden yapılan kredi kart harcamalarında, kart bilgileri kopyalanmakta ve kart sahibine bilgisi dışında alışverişler yapılmaktadır.

Bu şekilde mağdur edilmiş binlerce kart mağduru olduğunu söyleyebiliriz. Bankalar, internet ortamında yaşanan bu sorunu ortadan kaldırmak için Sanal Kart ürünün geliştirmiştir. Eğer ki internet ortamında alışveriş yapıyorsanız bu kart o tip kullanıcılar için idealdir.

Sanal Kartta işleyen sistem şöyledir; internet ortamında 300 TL’lik alışveriş yapmak istiyorsunuz. Banka şubeleri, telefon bankacılığı, internet bankacılık sistemleri üzerinde sahip olduğunuz kredi kartınızdan 300 TL’lik limit sanal karta yüklenmektedir. Daha sonra yüklenen bu sanal kart ile tıplı bir kredi kartı gibi internet ortamında 300 TL’lik alışveriş yapabilirsiniz.

Yine kredi kartları gibi taksitlendirme hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızın alış veriş sonrası kartınıza vermiş olduğu hediye puanlar bu kart içinde geçerli olup, kredi kartınıza yüklenmektedir. Sanal Kart içinde limitiniz bittimi kart devre dışı kalacaktır. Böylece Sanal Kart bilgileri internet ortamında ele geçirilse bile içinde limit olamayacağı için ve her kullanımda farklı sanal kart kullanacağınız için korsanlar avucunu yalayacaktır.

Sanal Karttan yapılan harcamalar için ayrı bir hesap özeti gelmeyip, ana kredi kartınıza borç yazılacak ve ekstreye yansıyacaktır. Sanal Kart adında anlaşılacağı gibi hayali bir kart olup, fiziksel bir özelliği yoktur. O yüzden Sanal Kartları post cihazlarının geçmiş olduğu alışveriş mağazalarından kullanamazsınız.

Dediğimiz gibi sadece internet alışverişleri için üretilmiş bir bankacılık ürünüdür. Sanal Kartta yıllık kart aidat ücreti bulunmayıp, sanal kart çıkartmak için de her hangi bir ücret ödenmemektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin