Ana sayfa Banka Haber Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

0
Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

Uygulama son ermiştir. Artık saatler ileri geri alınmayacaktır.

Bilindiği gibi 29 Mart 2015 Pazar günü saatlerin 03:00 dan 04:00 alınmak suretiyle bir saat ileri alınan saatler yaz saati uygulamasına geçilmiştir.

Evet yaz bitti dolayısıyla yaz saati uygulamasında sora ermek üzeredir. Ülkemizde 1925 yılında çıkarılan ve halen yürürlükte olan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun gereğince her yıl Ekim ayının son Pazar gecesi saatlerin 04:00 dan 03:00 geri alınması ile yaz saati uygulaması sona erer, dolayısıyla yaz saati uygulaması 31 Ekim 2015 Pazar gecesi saatler geri alınması suretiyle sona erecektir.

Ancak 1 Kasımda yapılacak olan Milletvekili seçimleri nedeniyle Doğu ve Güneydoğu’da sandıkların saat 16.00’da kapanacak olması, saatlerin geri alınması halinde bölgede havanın erken kararması karşısında, yaz saati uygulamasına 8 Kasım’a kadar devam edilmesi planlanıyor. Yani saatler 8 Kasım 2015 pazar günü geri alınacaktır.

Uygulama 8 Kasım’a ertelenecek. 27 Mart 2015 tarihinde  ise tekrar ileri alınacaktır.

İlgili kanun hükümleri gereği kış saati uygulaması başlar bu saat düzenlemesi 29 Mart 2015 tarihine kadar devam edecek olup bu tarihte tekrar yaz saati uygulamasına geçilecektir.

Türkiye’ de yaz saati uygulaması yaklaşık 7 ay sürmektedir, yapılan bu uygulama ile enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

saat geri alma - Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

Ancak Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığınca yürütülen ve kış saati uygulamasının kaldırılmasına ilişkin çalışmalar yapılmış, Hatta bizzat Bakanlık tarafından yapılan açıklamada bu uygulamadan dönüleceğine ilişkin karar alındığını, açıklamalarına rağmen halen yapılan bir işlem yoktur. Yani saatler Mart ayının son pazar günü ileri alındıktan sonra artık saatlerde oynama yapılmayacaktı. Ancak Bakanlar Kurulu kararı gerektiğinden karar ertelenmiş ve günden den düşürülmüştür.

Aslında mevcut uygulamanın nasıl bir kazanç elde ettiği de muamma, ama İlkbaharda başlayıp sonbaharın ortasında biten 7 aylık uygulama ile 900 milyon ile 1 milyar kilovatsaat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahminleri de vardır. Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine denk gelmektedir.
Ancak sürekli yaz saatinde kalınması daha mantıklı ve daha bilimsel olarak görünmektedir. Ancak değişimler o kadar kolay olmamaktadır, yakın bir gelecekte bu uygulamanın kaldırılması mümkün olacaktır.

Bize düşen 26 Ekimde saatlerimizi 1 saat geri alıp sürece alışmamız gerekecek ilk hafta mesai başlangıçları yorucu olacak ancak alışmak kolay olacak.

saatlerinizi geri almayı unutmayınız.. işe okula geç kalmak güzel olmasa gerek.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin