Ana sayfa Kredi Notu Riskli Kredi Notu Nedir?

Riskli Kredi Notu Nedir?

0
Riskli Kredi Notu Nedir?

Şahıs veya kurumların, belli dönemlerde nakit para ihtiyacı doğar. Şahısların ev, araba veya arsa almak, firmaların ise ticaret faaliyetini genişletmek için gereksinim duyduğu krediler, belli şartlara göre verilir. Belirli bir geliri olan kişilerin, kredi çekebilmesi için ilk dikkate alınan, kredi notudur. Çünkü daha önce çekilen kredilerin ödemesinde oluşan aksama, bankaların icra faaliyetlerine girmesine neden olur.

Son yıllarda kredi notunun takip edilebilmesi amacı ile Findeks kullanılır. Banka aracılığı ile işlerini yürüten her şahıs, Findeks takibi altındadır. Yapılan harcamalardaki dengeye göre, her şahsa belli bir kredi notu verilir. Bu not ise çekilmek istenen kredinin kolayca çıkıp çıkmayacağını belirleyecektir.

Findeks Kredi Notu Neye Göre Belirlenir? Bankalar aracılığı ile yapılan; kredi kartı kullanımı, fatura ödeme bilgileri, daha önceki yıllarda çekilen kredilerin ödenme şekli ve kira gibi aylık ödemelerin takibi yapılarak, kredi notu belirlenir. Yani her bireyin belli bir kredi notu vardır. Ödemelerde kurulan denge, kredi notunun yüksek çıkmasını sağlarken, ödemelerde yapılan aksama ise kredi notunu düşürecektir. Günümüzde kredi başvurusu yapmadan önce, kredi notunun kolayca öğrenilmesi mümkündür.

Kredi çekmeye uygun kredi notu; her bireyin Findeks kredi notu, 0 ile 1900 arasında değer alır. Üst limite ne kadar yakın olursanız, kredi çekebilme olanağınız o kadar yükselecektir. Riskli kredi notu ise 700 ve 1.100 aralığındadır. 700 puanın altında olan kredi notu, yüksek riskli gurup olarak adlandırılır. Kredi notu riskli çıkan kişilerin, banka kredisi kullanması zordur. Ödeme problemi yaşanacağı tahmin edilerek kredi verilmeyen bu gurup, kredi notunu kısa dönemde artıracak tedbirler almalıdır.

Kredi Notumu Kısa Süre İçinde Yükseltmek İçin Ne Yapmalıyım? Kredi kartı aylık ödemelerinin düzenli yapılması, EFT ve havale işlemlerinin sık olarak yapılması hatta her hangi bir bankaya yatırım hesabı açılması ve bu hesapta belirli bir miktar para bırakılması, faturalar için otomatik ödeme talimatı verilmesi gibi önlemler, kredi notunun birkaç ay içinde yükselmesini sağlayacaktır. Riskli kredi notunu yükseltmek ve daha sonra kredi başvurusu yapmak, çekmek istediğiniz kredinin çok daha kısa süre içinde çıkmasını sağlayacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin