Ana sayfa Banka Haber Refinansman Nedir, Nasıl Yapılır?

Refinansman Nedir, Nasıl Yapılır?

0
Refinansman Nedir, Nasıl Yapılır?

Genel piyasa içerisinde değişim göstermekte olan değersel nicelikler banka ve çeşitli finansal kuruluşların kredi borçlarının geri ödenim süreci içerisinde şartları iyileştirme amaçlı bir takım düzenlemelere başvurmasına zemin hazırlamıştır. Bu şartlar doğrultusunda kredi borcunu halen ödemekte olan kullanıcılar ödeme planlarını yeniden yapılandırma gereksinimi duymaktadırlar.

Piyasa verilerine göre yenilenen ve planlaması uzun vadelerle düzenlenebilmekte olan yeniden yapılandırma işlemi refinansman olarak adlandırılmaktadır.

Refinansman Uygulamasının Barındırdığı Avantajlar

  • Faiz Ödemelerinizi Azaltabilirsiniz:

Kredi çekmiş olduğunuz dönem içerisinde mevcut faiz oranları, günümüz baz alındığında daha yüksek ise; refinansman yaptırmanız size büyük ölçüde kazanç sağlar. Gerçekleştirdiğiniz refinansman işlemi ile talebiniz doğrultusunda bundan sonraki ödemelerinizde güncel faiz oranları baz alınır. Dolayısıyla her ay ödeyeceğiniz faiz oranından kar elde edersiniz.

  • Kredi Vadenizi Arttırabilirsiniz:

Refinansman vade ile faiz değişimini aynı anda mümkün kılmamaktadır. Bu sebeple dilerseniz yukarıda bahsettiğimiz gibi faiz oranında güncelleştirmeyi tercih eder, dilerseniz de faiz oranının aynı kalması kaydı ile vade niceliğinizi arttırırsınız. Böylelikle mevcut borcunuzu daha uzun zaman dilimlerine yayarak, aylık ödemelerinizde daha düşük bir bütçe ayırırsınız.

  • Kredi Faiz Türünü Değiştirebilirsiniz:

Kredi geri ödemelerinde sunulmakta olan ortalama olarak 7 adet faizlendirme seçeneği bulunmaktadır. Refinansman işlemi ile başvurunuz sırasında tercih etmiş olduğunuz faiz türünü değiştirebilme imkânınız bulunmaktadır.

Refinansman Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Refinansman işlemini gerçekleştirmek genel olarak oldukça avantajlı bir durum gibi görünüyor olsa da; realist olarak bakıldığında durumun iç yüzü bu şekilde değildir. Refinansman uygulamasını talep etmeden önce aşağıda yer almakta olan noktalar göz önünde bulundurulmalıdır:

  • Mevcudiyet barındırmakta olan faiz oranı.
  • Tarafınızca çekilmiş olan kredinin kalan vade sayısı.
  • Tarafınızca çekilmiş olan kredinin kalan anapara bütçelendirmesi.
  • Erken ödeme planlandırılma cezası.
  • Refinansman işleminin masrafları.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin