Ana sayfa Banka Haber Reeskont Kredisi Nedir Kimler Alabilir?

Reeskont Kredisi Nedir Kimler Alabilir?

0
Reeskont Kredisi Nedir Kimler Alabilir?
reeskont

Kredi türlerinden biri olan reeskont kredisi hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Kimler reeskont kredisi alabilir anlamı nedir faiz oranları ve daha bilmeniz çok özel konulara buradan ulaşabilirsiniz. Bankalar tarafından iskonto edilmiş borç senetlerinin Merkez Bankası aracılığı ile tekrardan İskonto edilmesine Reeskont kredi denilmektedir. Bu kredi türünü bireysel kredi olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Birden fazla işletme arasında borç senedi işlemi gerçekleşebilir.

Ticari işlemlerde aynı borç senedi, birden çok kez iskonto ettirilerek tutar doğrultusunda kredi kullandırılabilir. Ticari müşterilerin çalıştığı her bankada gerçekleşebilecek bu işlemde ticari işlemleri yapmaya yetkili olan kişilerin imzası aranır. Bankaların iskonto ettiği borç senedi, en son Merkez Bankası tarafından likidite sağlama amaçlı iskonto ettirilebilir.

Reeskont kredisi nedir? kimler alabilir?

Bu kredi türü; işletmeler arasında en çok kullanılan kredi türlerinden biridir. Alacaklı olan işletme alacağını, borç senedi karşılığında tahsil ettiğinde, söz konusu borç senedini bankaya götürerek iskonto ettirerek (kırdırarak) borç senedi tutarında kredi kullanabilir. Bu borç senedi bankada işlem gördükten sonra piyasaya Likit sağlamak isteyen Merkez Bankası tarafında yeniden iskonto edilebilir. Borç senetlerinin kısa vadeli olması gerekir. Merkez Bankası’nın, en önemli ilkelerinden biri varlıklarının olabildiğince kısa vadeli olmasıdır. Açık piyasa yoluyla bankalara kredi sağlayabilen Merkez Bankası, alacaklarının vadesinin kısa olması ister.

Reeskont Kredisi Nasıl Alınır?

Özellikle son aylarda piyasaların durgun olması nedeni ile birçok işletme ticaret işlerini borç senetleri ile yapmaya başladı. Hal böyle olduğunda nakit para akışında sıkıntı olmakta ve piyasada daha çok çek ve senet dönmektedir. Nakit sıkıntısı çeken işletmeler ellerinde ki değerli kağıtları Çek, senet gibi bankalara teminat olarak vererek kredi kullanmaktadırlar.

RK olarak kısaltılan bu kredi türünde, merkez bankasının kurumları destek vermesidir. Yani bir kurumda para kalmadığında belirli faiz oranları karşılığında merkez bankasının kapısını çalmasıdır. Ancak burada vadeler çok kısadır yani günler ile tabir edilebilir. Genelde ekonomi haberlerinde sürekli gördüğümüz ” merkez bankasından dolar hamlesi ” bunlar ile ifade edilebilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin