Ana sayfa Banka Haber Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

0
Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?
kefil olma durumu

Peşinat olmadan peşinatsız konut kredisi nasıl alınır, sorusuna en net bilgiyi yine buradan öğrenerek konut sahibi olabilirsiniz. Bu sayede cebinizde peşinat olmadan da hayal ettiğiniz evi kolayca ve hızlı olarak sahip olabilirsiniz.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalara başvurarak almak istedikleri konut için finansman talebinde bulunan bireyler, diğer kredi paketlerinin çok daha dışında bir sürece dahil olacaktır. Konut kredilerinde, satın alınmak istenen evin değerinin resmi bir şekilde belirlenebilmesi adına banka tarafından gönderilen ekspertizler bir rapor hazırlamaktadır. Bu rapor hazırlanırken ekspertizler satın alınmak istenen dairede detaylı bir incelemede bulunacak ve evin piyasada ne kadar bir değere sahip olacağını belirleyecektir. Ardından bankaya sunulan bu rapora göre sizlere bir konut kredisi miktarı sunulacaktır. Fakat, eksper tarafından hazırlanan raporun yüzde 80’lik kısmı size sunulacağından dolayı, ev için gereken finansmanı tam anlamı ile sağlayamayabilirsiniz. Bunun için birçok kişi peşinatsız konut kredisi için araştırmak yapmaktadır.

Peşinatsız konut kredisi almak isteyenlerin yapması gereken üç farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

  • Her ne kadar şans olarak değerlendirilse de eksper raporundaki değerin, anlaşılan fiyatın üzerinde çıkması, kişilere çözüm sağlayabilmektedir. Kesinlikle eksper ile anlaşılarak bir rapor oluşturulacağı ise düşünülmemelidir. Çünkü eksperlerin böyle bir şey yapmaya hakkı yoktur.
  • Yüzde seksenlik kredi onaylandıktan sonra hala eksik finansman kalıyorsa, bunun için yeni bir ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilir.
  • Son ve en çok tercih edilen yöntem ise ipotek işlemleridir. Eğer adınıza kayıtlı olan herhangi bir daire, depo ya da işletme bulunuyorsa, bu gayrimenkulleri bankaya ipotek ettirebilir ve yüzde seksenin üzerinde konut kredisi almaya hak kazanabilirsiniz.

İpotek karşılığı peşinatsız konut kredisi

Bildiğiniz gibi bankalardan ev kredisi çekmek istediğinizde evin değerini biçen ekspertiz evin genelde tamamına kredi vermiyor. En fazla %80 hatta %75 şeklinde kredi verebilir. Bu durumda evin kalan tutarı yani %25 lik kısmını kendi cebinizden karşılamanız gerekiyor. Birçok birey veya aileler bu tutarı yüksek gördüğünüzde çözüm çok basit. Zira evin tamamına kredi veren bankaların var olduğunu belirtelim. Bu sayede cebinizden para çıkmadan banka kredisi sayesinde evin tamamına kredi kullanabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi de ipotek karşılığında evin değerine eş değer kredi alabilirsiniz.

Bundan yararlanmak için yani bir ev almak için var olan bir gayri menkulü bankaya ipotek ettirmeniz gerekiyor. Mala karşılık mal beyanı sayesinde ev kredisi çekebilirsiniz.

Taşıt rehini ile peşinatsız ev kredisi

Farz edelim ki evin %75 ine kredi çıktı ve kalan %25lik kısmını ise cebinizden karşılamanız gerekiyor. Bu durumda bankaya aracınız var ise araç rehine ettirerek, kalan tutarı banka tarafından karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Bankalar genelde tek bir taşıt yerine birden fazla taşıt rehini alabilir.

Araç rehin alma durumlarında araçların kaskolarının yapılması zorunludur. Bu nedenle aracınız var ve kredi almak istiyorsanız, öncelikle kasko yaptırmanız önerilir. Peşinat olmadan kredi kullanmak imkansız görünmemektedir. Bu yüzden bankalar kredi konusunda akla gelen her metodu devreye sokmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin