Ana sayfa Konut kredileri Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

0
Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Son zamanlarda artan ve kişilerin çeşitli ihtiyaçları için sıkça kullandıkları bir seçenek haline gelen banka kredileri bankaların uygun kredi olanaklar sağlaması nedeni ile daha cazip bir hal almıştır. Artan kredi kullanımı bankaların kişilerin çeşitli kredi ihtiyaçları için oluşturdukları kredi kampanyaları ile de oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Banklara müşterilerine gerekli kredi miktarlarını uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile sunmaktadırlar. Bu anlamda oldukça fazla yaygınlaşan hem bireysel ihtiyaç kredileri hem de ticari ihtiyaç kredileri oldukça çeşitlenmiştir. Kişilerin bankalardan kredi almaları gerekli koşulları sağlamaları sonucu oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Kişilerin gerekli koşulları sağlamalarından kasıt bankalarla daha önce olan ilişkileri sonucu oluşan ve finansal niteliklerini ortaya koyan kredi sicil notları ve aylık elde ettikleri gelir miktarı sayılabilir. Bankaların öncelikli olarak kişilerle olan kredi alışverişlerinde dikkat ettikleri husus kişilerin kredi notlarıdır. Kredi notu yüksek olan kişiler bankalarca istenilen müşterilerdir. Bankalar farklı kredi seçenekleri için farklı şartlar ortaya koyarlar örneğin konut kredilerinde belirli koşulları vardır.

Bu koşullardan en önemlisi konut kredilerinde müşterilerinden talep ettikleri peşinatlardır. Bankalar konut kredilerinde kişilerin alacakları konutun değerinin %25’i gibi bir miktarı müşterilerinden peşinat olarak talep edeler. Bu noktada peşinat ödemesi konusunda sıkıntı yaşayacak olan bireylerce aranılan kredi seçeneği peşinatsız ev kredisi veren bankalar olmuştur. Çünkü kişiler bu gibi durumlarda ev kredisi alabilmek için peşinatı karşılamak adına bir kredi daha almak zorunda kalmaktadırlar.

Son zamanlarda bazı özel bankalar çeşitli şartlar dâhilinde kişilere peşinatsız ev kredisi vermektedirler. Peşinatsız ev kredisi veren bankalar kişilere peşinat yerine başka bir taşınmazın ipotek edilmesi karşılığında peşinatsız ev kredisi vermektedirler. Kişiler böyle bir ipotek işlemi ile alacakları konutun %75’ine kadar konut kredisini bankalardan alabilmektedirler. Bu oran yasalarla belirlenmiştir. Kişilerin kredi sicilleri temizse ipotek karşılığında uygun faiz ve vade olanakları ile bankalardan peşinatsız konut kredisi alabilmektedirler. Bu imkânı sağlayan bankalar genel olarak özel girişim bankalarıdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin