Ana sayfa Konut kredileri Peşinatsız Ev Kredisi Almak Mümkün mü?

Peşinatsız Ev Kredisi Almak Mümkün mü?

0
Peşinatsız Ev Kredisi Almak Mümkün mü?

Ev sahibi olmanın en kolay yolu konut kredisi çekmekten geçmektedir. Ev alacak kadar bir birikiminiz bulunmuyor ise ve kiradan kurtulmak istiyor iseniz, size yardımcı olabilecek tek kişi ya da kurum bankalar olarak görülmektedir. Şayet hiçbir peşinatınız bulunmuyor ise, yinede peşinatsız ev kredisi veren bankalar aracılığı ile hayalinize kavuşabilir ve bir ev sahibi olabilirsiniz. Tabi bu şekilde ev sahibi olmanın da belli şartları bulunmaktadır. Hiçbir peşinatınız olmadan ev sahibi olmak için, bu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Peşinatsız Ev Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

Almayı düşündüğünüz evin tutarı kadar paranız yok ise ya da hiçbir birikiminiz olmadığı halde bir ev almayı düşünüyor iseniz, peşinatsız ev kredisi veren bankalar şeklinde bir araştırmaya girmeniz gerekmektedir. Çoğu banka konut kredilerinde uzun vadeler sunuyor olsa da, ev değerinin %100’üne konut kredisi vermemektedir.

Verilen konut kredi tutarı, ekspertiz raporunun %75’i seviyesindedir. Örnek verilecek olur ise, 100 bin TL’ye alacağınız bir konut için ekspertiz raporu da 100 bin TL olarak çıkmış ise, alabileceğiniz kredi 75 bin TL’dir. Geriye kalan 25 bin TL peşinat olarak ifade edilen tutarı meydana getirmektedir. Bu tutarı kendi cebinizden karşılamanız gerekecektir. Eğer 25 bin TL birikiminiz yok ise, bankalar size tüketici kredisi vermek sureti ile yardımcı olmayı teklif edebilirler. Bu durumda siz hem konut kredisi, hem de tüketici kredisi kullanmış olur ve neticesinde peşinatsız ev kredisi seçeneğini tercih etmiş olursunuz.

Ancak, çoğu banka bir müşteriye aynı anda iki kredi birden kullandırmamaktadır. Kullandırmasının şartları arasında ise, şahsa ait bir başka evin ya da arabanın veya gayrimenkulün bulunması ya da yüksek gelir seviyesine sahip olması yer almaktadır. Bu şartlar sağlanıyor ise, direkt tüketici kredisi verilmekte ve gayrimenkule ipotek konulmaktadır. Bilinen çoğu büyük banka, bu uygulamayı benimsemekte ve konut kredisi açmaktadır.

Peşinatsız Ev Kredisi Geri Ödemeleri

Şartlarınız el veriyor ise ve peşinatsız ev kredisi veren bankalar seçeneğini değerlendirerek çift kredi kullanıyor iseniz, 240 aya varan konut kredisi ve 48 aya varan tüketici kredisi kullanabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin