Ana sayfa Piyasa-Yatırım Parite Nedir Nasıl Yapılır?

Parite Nedir Nasıl Yapılır?

0
Parite Nedir Nasıl Yapılır?
stock graphs and money symbol on virtual screen

Parite, karşılık veya denk anlamında olsa da, ekonomide bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimi cinsinden ifade edilmesidir. Döviz çifti olarak da bilenen Parite, Finans piyasalarında bir para birimini satıp aynı anda başka bir para birimini alma yani takas edilerek yapılan işlemin adıdır.

Parite nasıl hesaplanır?

Parite eşitliği hesaplamasını özetlemek istenirse şu şekilde gösterebiliriz:

1 Dolar  = 2 TL

1 Euro   = 3 TL (olduğunu düşünelim;)

Euro — Dolar paritesi 3/2 = 1.50 olur

Dolar — TL paritesi 2/1 = 2 olur

Euro –TL paritesi 3/1 = 3 olur

Başka bir deyişle bir para biriminin başka bir para birimine bölünmesine parite denir. Örneğin 1 USD 2,900 TL iken ters parite durumunda ise 1 TL 0,3448 USD ye karşılık gelmektedir. yani para birimlerinin birbirleri karşısında değerlerini ifade eder. Aslında halk dilinde satın alma gücü.

Paritenin tarihi;

Olay, daha dalgalı döviz kurlarının uygulanmadığı senelerde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ-Kanada hududundaki bir kasabada geçmektedir. Normal olarak o vakitlerde her iki ülkedede usd/dolar kullanılmaktadır.

Lakin her ikisi de kendi paralarının daha değerli olduğunu iddia etmektedirler.

Kanadalılara göre: 1 AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Doları = 90 Kanada centine eşit.

Amerikalılara göre ise: 1 Kanada Doları = 90 AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ centine eşit.

Bir Amerikalı, cebindeki 1 dolarla dolaşmaya çıkar. dolaşırken karnı acıkır ve simit alır. Simitin ücreti 10 centtir. Cebindeki 1 doları verir. Simitçi bozuk para ararken kasanın diğer bir köşesinde 1 Kanada doları bulur, onu verir.

Derken yürüyerek hududu geçer ve Kanada da dolaşmaya başlar. Kalem alması gerektiğini hatırlar ve  bir kırtasiyeye girer. Kalemin ücreti 10 Kanada centidir. Elindeki 1 Kanada dolarını verir. Kırtasiyeci de para üstünü 1 ABD Doları olarak eline verir.(90 Kanada Centine eşit ya!). Oradan da ayrılıp evine döner.

Sonra birden düşünmeye başlar: “Yahu sabah ben evden dışarıya çıkarken cebimde 1 ABD dolarım vardı, şimdi de 1 ABD dolarım var.

Peki, simitle kalemin parasını kim Verdi?”

işte paritenin hikayesi böyle bir şeydir. Ters mantık ile düşünürseniz zaten mantığını anlarsınız ancak düşündüğümüz zaman farklılıklar vardır tabiki borsa uzun süreli yatırım olarak düşünürseniz forex bir kaç kat daha hızlandırılmış şeklindedir tabiki hızlandıkça biraz daha olaylar karışıyor ve deneyime daha fazla ihtiyaç duyuyorsunuz bu yüzden parite konusunda burada bahsettiğimiz gibi iyi bilmeniz lazım yoksa zararlara ve umutsuzluklara yakalanırsınız sizlere bir kaç öneri verelim dedik uygulaması size kalmış…

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin