Ana sayfa Banka Haber Param Yok Ne Yapmalıyım?

Param Yok Ne Yapmalıyım?

2
Param Yok Ne Yapmalıyım?

Hayat şartlarının pahalanması, bilinçsiz tüketim ve harcamalar sonrası düştüğümüz nakit para ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvururuz. Fakat bazen içinde bulunduğumuz borç batağı yüzünden bankalardan kredi çekemeyebilir ve para kaynakları üretmek için çareler ararız.

Param yok ne yapmalıyım? Çaresizliği içinde yeni kaynaklar arayışına gireriz. Bankalardan kredi çekemeyen ve acil borç veya ihtiyaçların giderilmesi için acil nakit ihtiyaçlarımız oluşabilir. Bu yazımızda bu tür bir girdabın içine düşmüş olanlara, bir nebze de olsa yol göstermek için alternatifler sunmaya ve sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Ankara Ticaret Odasının yapmış olduğu araştırmalara göre, Türkiye’de nakit para bulma yöntemlerinin başında kredi kartı ile altın almak bulunmaktadır. Tüketici, nakit para ihtiyacını karşılayabilmek için kredi kartıyla uzun vadeli altın almakta ve onu tekrar satıp nakitte çevirmektedir. Kredi kartlarıyla alınan altınlar, peşin fiyatına bölünmediği için bankaların aylık faiz oranı uygulanmaktadır. 300 TL’ye alınmış bir bileziğin 12 ay takside bölünmesiyle bankaların uyguladığı faiz sonrası 45-55 TL arasında bir fark oluşmaktadır.

Uygulanan diğer bir yöntem ise yine kredi kartıyla elektronik veya beyaz eşya satın alınıp, aldığı fiyattan daha düşük bir rakama satmasıyla elde edilen paradır. Yine tüketici, işletme sahibiyle anlaşıp kredi kartıyla vadeli satış yapılıyormuş gibi gösterip %25-30’lara varan bir komisyon ücreti ödemek şartıyla nakit para ihtiyacını karşılamış oluyor. Mesela bir cep telefon bayisi, kredi kartıyla 12 taksitli 2.000 TL değerinde bir cep telefon satışı yapıyor. Kart sahibine 1500-1600 TL para veriyor.

Son zamanlarda cep telefon firmalarının, faturalara ücretini yansıtmak şartıyla, abonesine yeni cep telefonu satışı yapmaktadır. Şöyle ki X cep telefon firması Y marka yeni cep telefonunu, abonesinin aylık faturasına ilave edip satışını yapmaktadır. Nakit ihtiyacını karşılamak isteyen kişiler, bu kampanyalardan yararlanıp aldığı telefonu, değerinden aşağı fiyatlara satıp nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Param yok ne yapmalıyım? Sorusuna son yol olarak tefeciler gösterilmektedir. Çok yüksek faiz oranları karşısında nakit para ihtiyaçlarını senet karşılığı karşılamaktadırlar ve bu önerilmemektedir sonuçları itibarı ile sıkıntılı bir işlemdir.

Nakit para bulma yöntemi olarak sizlere tavsiyemiz, bankaların diğer bankalara olan borcunuzu kapatmak için sunmuş olduğu yapılandırma hizmetlerinden faydalanmanız olacaktır. Hem tüm borcunuz kapanıp hem de nakit ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız. Ayrıca uygulanacak faiz oranın veya komisyonun, yukarıda saymış olduğumuz seçeneklere göre daha avantajlı olacağını bilmenizi isteriz.

2 Yorum

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin