Kapalı

Para Biriktirme Yolları

İnsanoğlunun tabiatı gereği en iyisi alma ve kullanma lüksü bulunmaktadır. Ancak alınan maaşların yetersizliği, bilinçsiz harcamalar, tasarruf alışkanlığının olmaması gibi nedenlerden dolayı bu istenilen hedeflere ulaşılamamaktadır. Sanılmasın ki zengin olanlar doğuştan zengin oldular. Eğer ki ülkemizde ki zenginlerin hayat hikâyesi incelendiğinde hepsinin zorlu şartlar altında büyüdüğünü ancak çok çalışarak, akıllı yatırımlar yaparak bugünlere geldiğini söyleyebiliriz.

Vehbi Koç’un 16 yaşındayken bir bakkal dükkânı açarak iş hayatına girdiğini, Sakıp Sabancı’nın pamuk işçisi olduğunu biliyor muydunuz? Nasıl ki annesinden doğan bir bebek hemen yürüyemiyorsa hedeflerinize ulaşacak konumlara gelebilmek için sabırlı olunmalı ve planlı yatırım yapılması şarttır.

Para biriktirmenin ilk yolu ne kadar bir kenara para koyacağınızı ve bu kenara koyacağınız parayla hangi yatırımı yapacağınıza karar vermelisiniz. Maaşınızı aldığınızda ilk önce karar verdiğiniz birikim tutarını yatırıma çevirmek olacaktır. Daha sonra kalan maaş ile düzenli bir plan ve tasarruf ile ay sonunu getireceksiniz. Peki, neler yapılmalı ki birikim yapılsın?

Öncelikle gereksiz harcamalarınızı ortadan kaldırın. Nelerdir bu gereksiz harcamalar; gazete, dergi, televizyon abonelikleri, eğlence merkezlerine harcanan paralar, gece âlemleri, lüks lokantalarda yemek yemeler, lüks mağazalardan alışveriş yapmak gibi daha fazla para harcanan yerlerden uzak durulmalıdır. İkinci el ürünleri kullanmayı alışkanlık halline getirin. Mesela cep telefonu alacaksınız ve alacağınız telefon mağazalarda 1.000 TL. Telefonun temiz ve ikinci elini bulmanız mümkündür. Üstelik %50’ye varan daha düşük fiyatlarda telefona sahip olabilirsiniz.

Aynı şekilde kamera, fotoğraf makinesi, bilgisayar gibi birçok ürünün ikinci el ve temizini bulmak mümkündür. Elbise alımlarında mağazalar yerine ucuzluk pazarlarını tercih edebilirsiniz. Şundan emin olun ki ucuz halk pazarlarında mağazalarda satılan elbiselerin kalitesine yakın elbiseleri bulabilir ve mağaza fiyatından çok ama çok aşağı fiyatlara satın alabilirsiniz. Kredi kartı kullanmayın. Kullanacaksanız da limitini en düşük seviyede tutmaya gayret edin. Çünkü kartta ne kadar çok limit varsa o kadar çok harcama yapılacaktır.

Yine kredi kartlarınızın taksit özelliğini kapatabilirsiniz. Kredi kartlarında en çok yapılan harcamaların başında taksitli alışverişler gelmektedir. Eğer ki ek iş yapabilme şanısınız varsa kesinlikle ek iş yapın. İster çevrenizde bulabileceğiniz part time işlerde isterseniz internet ortamında ek iş bulabilirsiniz. Mutlaka eğiliminiz olduğu, ilgi alanınıza veya uzmanlık alanınıza giren bir iş kolu vardır. O işlerle ilgili internet ortamında işler yapabilir cüzi de olsa gelirinize gelir sağlamış olursunuz.

Gideceğiniz yer yakın ise arabanız yerine yürüyerek gidebilirsiniz. Veya alacağınız bir bisiklet yardımıyla işinize gidip gelebilirsiniz. Böylece yakıt tasarrufu sağlamış olacaksınız. Su, elektrik, doğal gaz gibi ana faturalardan yapılacak tasarruf, para biriktirmekteki en büyük paya sahiptir. Evde yapılacak küçük kısıtlamalar ile yüzlerce TL tasarruf edebilirsiniz.

Yukarıda saydıklarımız veya sayamadığımız ama yeküne vurduğumuz zaman ciddi rakamlar elde edilecek tasarrufların düzenli yapılması sonrası hedeflerinize adım adım yaklaşacağınıza emin olun. Yukarıda söylediğimiz gibi çalışmadan, çaba göstermeden, birikim yapmadan bir yerlere gelemez. Yeter ki siz inançlı olun. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top