Ana sayfa Banka Haber Otomatik BES Nasıl İptal Edilir?

Otomatik BES Nasıl İptal Edilir?

0
Otomatik BES Nasıl İptal Edilir?
Otomatik bes iptali hesaba ne zaman geçer

[toc]

BES ile kamu ve özel sektör çalışanı olan bireyler otomatik olarak sistem içerisine dâhil edilmiştir. Belli bir süre sonra sistemden çıkış hakkı olan bireyler ise biriken tutarın ne kadarını alabileceklerini ve ne zaman alacaklarını merak etmeye başlamışlardır. Bu konuda otomatik bes iptali ne zaman hesaba geçer sorusu etkin rol oynamaktadır. Bizlerde sizin için bu konuya bu makalemizde açıklık getirmek istedik.

( Sizlere daha önce ki yazılarımızda Bireysel Emeklilik Neden Yaptırmalıyız? konusunda tavsiyelerimizde bulunmuştuk. )

BES iptali yapılırken, belli bir miktarda kesinti yapılmaktadır. Bu kesinti ödenecek katkı paylarının ve bireylerin prime esas kazançlarının %3 oranında olması düşünülmüştür. Sonuç olarak her ay çalışanın maaşından otomatik olarak kesilen bir tutar mevzu bahis olmaktadır.  Zorunlu kılınan otomatik BES’ te 1972 ve üstü doğumlu çalışanların sisteme dâhil edilmesi işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Otomatik BES Sistemi Hakkında

Açıkçası 45 yaş ve altı çalışanlar zorunlu bireysel emeklilik sistemine istekli olmasalar da dâhil edilmektedir. Belirlenen yaşın üstündekiler ise sisteme zorunlu olarak katılmamıştır.

İnsanlar vazgeçmek istediklerinde otomatik BES iptal hakları bulunmakta, fakat bunun için yasal bir süre bekleme zorunluluğu da şart olarak sunulmaktadır. Her çalışan bireysel emeklilik planına katıldığının şahsına bildirildiği tarihin üzerinden 2 ay geçtiğinde, otomatik BES iptali için başvuruda bulunma hakkına sahiptirler. Böylelikle otomatik bes iptali ne zaman hesaba geçer sorusu da gündeme gelmektedir.  Bireysel emekliliğe katılan çalışanlar sistemden çıkmak için cayma süresinin bekledikten sonra dilediklerinde sistemden çıkabilmektedirler.

Otomatik BES’ ten çıkış bildirimi yapılmasının ardından, emeklilik şirketine ulaşması sağlandıktan sonra, on iş günü içinde çalışanın ödediği katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte çalışanlara geri ödenmektedir. Emeklilik zamanı geldiğinde ise, hesabında oluşan 10 yıllık birikimin bu süre zarfında yıllık olarak gelir sigortası sözleşmesi doğrultusunda yüzde 5 oranında ek devlet desteği verilmesi düşünülmektedir.

Böylelikle prime esas olan gelirin yüzde 3’ü kadar kesinti bireysel emeklilik sistemine katılarak çalışanların daha çok kazanması sağlanacaktır. Belirlenen bu oranların artırılması, yüzde 1 oranından azaltılması ya da katkı payına limit getirilmesi gibi hususlarda Bakanlar Kurulu yetkili merci olmaktadır.

Otomatik BES Kesintileri Ne Kadar?

Bireylerden yapılan otomatik bes iptali ne zaman hesaba geçer sorusuna ek olarak otomatik bes hesaba nasıl geçer, konusuna da açıklık getirmemiz lazım. Her ay çalışanlardan kesilen en düşük kesinti 53 TL, en yüksek 340 TL olarak kesilen katkıların toplamı çalışana ödenmektedir. Bu sistem ile dileyen çalışanlar otomatik BES’ e dâhil olduktan iki ay sonra sistemden çıkış sağlayabilmekte, sistemde kalmak isteyenler ise böylece emekli olana dek belli bir miktar gelirin hesaplarında birikmesini sağlayabilmektedir. Bireylerin diledikleri zaman sitemden çıkabilmesi de sistemin olumlu özelliklerinden biridir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin