Kapalı

Otkar Hissesi Ne Olur Teknik Analiz 2017

otkar

Borsa hisselerinde beklentilerin satın alındığını bir kez daha OTKAR hissesi ile görmüş olduk. 2017 otkar teknik analizi ile hisse ne olacağı konusunda tüm detayları sizler ile paylaşmak istedik. Yazımıza başlamadan önce şu görüntüler aslında Türkiye’de var olan döngülerin neleri getireceğini ispat ediyor !

aGoEP4 - Otkar Hissesi Ne Olur Teknik Analiz 2017
otkar-2

Açıkçası bu yazıları okuyunca zaten hissenin nasıl dayandığını görüp anlamak mümkün.

Otkar Teknik Analiz 2017

2017.13 seansın kapanışında 113 TL’ye kadar düşen OTKAR günü %10.53 lik kayıp ile kapattı. Zira cuma günü kap’a yapmış olduğu açıklamalara göre : SSM (Savunma Sanayi Müşteşarlığı) fiyat başta olmak üzere sözleşme şartlarında anlaşma sağlanamaması nedeniyle ibareleri geçmekte. Bu kararın ardından ağır satışların geldiğini görüyoruz.

Öncelikle teknik analizlerde haberlerin etkisi oldukça fazladır. Normal şartlarda 126 destek seviyesi korunması gerekiyordu bist olumsuz şartlarında. Ancak haberin etkisinde kalan OTKAR, ihalenin şimdiden elinden alınması sonrasında ağır satışların etkisine girdi. Eğer ki bu haber gelmese idi 128,5 seviyeleri test edilebilirdi. Diğer seviyeler ise 133 – 139 ve 146 fiyatlarını görmesi mümkündü. Ancak beklentilerin boşa çıkarılması oldukça kötü oldu hisse üzerinde.

2017/3 bilançoları açıklandığında yorum bazında incelemek istediğimizde; Net Satışlar ve Faaliyet Kârında artışa bağlı güzel bir bilanço, Borçluluk oranlarında toparlanma olması ve Temel verilerde iyileşme olumlu. Hisse üzerinde orta ve uzun vadede pozitif etki göstermesi beklenir.

Yani hisse orta ve uzun vadede başarılı seyrini sürdürmesi beklenir. Ancak yukarıda yazdığımız gibi ne yazık ki borsada olumsuz haberler geldiğinde tek bir ihale bile olumsuz sonuçlanırsa sanki o hisse batacak hissine kapılabilirsiniz. Ancak büyük şirketler bir ihaleye girerken o günkü mali şartları ve şirketin tüm mali varlığına göre hareket etmektedir. Ancak unuttukları tek şey vardır o da : Türk lirasının değerinin her yıl düştüğünü bildikleri halde ihalelerde döviz kuru ile teklifler vermeleridir. O an dolar 2,60 lira olduğunu farz edelim ve ödeme günü yaklaştığında dolar 3,55 lira ise sorgusuz sualsiz o ihaleden vazgeçmek en mantıklı çözümdür.

Otkar Hissesi Ne Olur?

Görünüm şuan için negatif olsa da bir süre daha satışların gelmesi muhtemel. Tank projesinin ihale ile açılması gündemde. diğer firmaların devreye girmesi bekleniyor zira borsada iki hisse şuanda alıcılı seyir ediyor ancak bilmeniz gereken kilit nokta ise bu 2 şirketin de PALETLİ ZIRH ÜRETECEK BİLGİ VE DENEYİMLERİ YOK !!!!  Ancak 2020 yılına kadar üretimin yapılacağı konuşuluyor düşünsenize 9 yıldır proje var ve tek bir tank bile ortada yok Teste giren tank ise japonların 🙂 şöyle bir bilgi daha var :

Tank prototipini geliştiren Otokar’ın dışında Katmerciler tekerlekli zırhlı araç üretirken, traktör üreticisi Tümosan tekerlekli zırhlı araç geliştirme projesine başladı. Tümosan ayrıca daha önce Altay tankının motor ve aktarma organlarını geliştirmek üzere SSM’nin ihalesini kazanmış, ancak teknik destek sağlayıcı Avusturyalı AVL ile anlaşma sağlayamayınca sözleşmeden çekilmişti.

Ancak dikkat etmeniz gereken tek nokta Katar Silahlı Kuvvetleri Endüstri Komitesi’nin yüzde 50’şer paya sahip olduğu BMC Otomotiv. Katarlar ile bu aralar çok iyi olduğumuz için bugünlerde bu şirketin ön plana çıkması beklenebilir…

Ancak büyük ve sağlam duran şirketleri baz aldığımızda şu hikayeye odaklanmanız önerilir:

Varilin içinde balık tutmak iyidir ancak şunu da unutmayın varilin içindeki su boşalınca balık zaten yakalanır.

Twiitter takip: @Kredivar

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top